Opis szkodnika – charakterystyka pryszczarka kapustnika
Jest to muchówka z rodziny pryszczarkowatych. Dorosły owad osiąga długość ok. 1,5 mm oraz posiada żółto-czerwony odwłok. Larwy pryszczarka są na początku przeźroczyste, następnie kremowobiałe, a najstarsze larwy żółkną.
Okres i miejsce występowania
Samice składają jaja do uszkodzonych przez chowacza podobnika łuszczyn. Owad zimuje w ziemnych kokonach na głębokości do 10 cm. Wylot najgroźniejszego dla rzepaku, pierwszego pokolenia, następuje na początku kwitnienia i w maju.
Przez uszkodzone łuszczyny na glebę wypadają larwy, które następnie się przepoczwarczają. Ruchoma poczwarka wychodzi na powierzchnię gleby, skąd wylatują muchówki. W ciągu roku występują 3 pokolenia pryszczarka kapustnika.
Objawy występowania i szkodliwość
Larwy, których jest od kilkunastu do kilkudziesięciu, wysysają soki ze ścian łuszczyn, powodując ich zniekształcanie i pękanie. Łuszczyny uszkodzone przez larwy stają się nabrzmiałe, skręcone, przedwcześnie żółkną i pękają, a nasiona się osypują.
Pryszczarek kapustnik – próg szkodliwości
Progiem szkodliwości na terenach, gdzie obserwujemy nieliczne występowanie chowacza podobnika, którego uszkodzenia łuszczyn, ułatwiają pryszczarkowi kapustnikowi składanie jaj, jest 1 muchówka na 1 roślinę.
Gdy nasilenie występowania chowacza podobnika jest wysokie, progiem szkodliwości jest 1 muchówka pryszczarka kapustnika na 3–4 rośliny (0,25–0,3 muchówki/1 roślinę).
Pryszczarek kapustnik – zwalczanie
Najczęściej właściwym terminem zwalczania pryszczarka jest faza opadania płatków kwiatowych. Pryszczarek kapustnik w rzepaku może być zwalczany insektycydem z oferty Sumi Agro Poland – Inazuma 130 WG. Insektycyd Inazuma 130 WG stosuje się w dawce 0,16-0,2 kg/ha w momencie nalotu szkodników przed złożeniem jaj, zgodnie z sygnalizacją od fazy pełni kwitnienia, do końca fazy kwitnienia, gdy większość płatków opada (BBCH 65–67). Wyższą z zalecanych dawek stosować w przypadku intensywnego nalotu szkodnika na plantację.