Jakie środki są bezpieczne dla zapylaczy?
W trosce o owady zapylające powinno się stosować środki selektywne, o krótkim okresie prewencji. Insektycydem zapewniającym bezpieczeństwo pszczołom jest Mospilan 20 SP. W jego etykiecie rejestracyjnej znajduje się zapis ,,okres prewencji dla pszczół nie dotyczy”. Oznacza to, że posiada on bardzo niskie ryzyko niekorzystnego oddziaływania dla pszczoły miodnej.
Mospilan 20 SP – najlepszy profil bezpieczeństwa
Substancja aktyw na preparatu Mospilan 20 SP ulega w środowisku bardzo szybko degradacji do nietoksycznych produktów rozpadu. Nie kumuluje się w pyłku ani nektarze i dlatego owady zapylające nie są narażone na wzrastanie poziomu toksyn w ich organizmach. Zatem czy zapis w etykiecie ,,prewencja nie dotyczy” upoważnia do bezkarnego stosowania środka na kwitnące rośliny? Pytanie to jest szczególnie ważne dla producentów roślin jagodowych, ze względu na to, że groźne szkodniki tych upraw pojawiają się przed – lub podczas kwitnienia roślin i trzeba je wówczas zwalczać.
Jak stosować Mospilan 20 SP do ochrony truskawki i innych upraw jagodowych?
Otóż nawet najbardziej selektywne środki trzeba stosować w taki sposób, aby zapewnić bezpieczeństwo owadów zapylających. Zabiegi zwalczające należy prowadzić po ustaniu lotów pszczół i innych owadów zapylających, w godzinach wieczornych lub nocnych. Zabiegów ochronnych nie powinno się wykonywać podczas silnego wiatru. Może wówczas dochodzić do znoszenia cieczy roboczej na sąsiednie uprawy. Nie należy również zawyżać dawki środka polecanej do zwalczania danego agrofaga w uprawie poszczególnych gatunków roślin jagodowych.
Dr Alicja Maciesiak