Bezpieczeństwo zapylaczy podczas zabiegów insektycydowych w sadach
01.07.2024
Acetamipryd zawarty w preparacie Mospilan 20 SP został szczegółowo przebadany pod kątem bezpieczeństwa dla owadów zapylających. Badacze na podstawie uzyskanych wyników uznali go za substancję o niskiej toksyczności dla pszczoły miodnej. Z uwagi na to zwalczanie szkodników w sadzie z wykorzystaniem Mospilan 20 SP można wykonywać nawet w okresie kwitnienia drzew, gdyż nie posiada okresu prewencji.
Zwalczanie szkodników w sadzie a zapylacze
W dzisiejszych czasach środki ochrony roślin powinny być nie tylko skuteczne w zwalczaniu danego gatunku szkodnika czy grupy szkodników, ale także bezpieczne dla owadów zapylających, dzięki którym producenci uzyskują plony. Troska o owady zapylające z roku na rok jest coraz większa. Produkty, co do których zachodzi podejrzenie, że mogą niekorzystnie wpływać na zapylacze, są systematycznie wykreślane z rejestru środków ochrony roślin. Naukowcy od lat badają wpływ neonikotynoidów (4A) na owady zapylające.
Bezpieczeństwo zwalczania szkodników w sadzie z Mospilan 20 SP
Do niedawna zwalczanie szkodników w sadach można było przeprowadzić z użyciem dwóch substancji z grupy neonikotynowidów – acetamiprydu i tiachloprydu. Z uwagi na podejrzenie o negatywny wpływ na owady zapylające, w 2020 roku skreślono tiachlopryd z rejestru, zaś acetamipryd uznano za substancję bezpieczną dla zapylaczy i wydano zezwolenie na jego stosowanie do 2033 roku.
Substancja ta na rynku znajduje się pod nazwą Mospilan 20 SP. Produkt został przebadany pod kątem bezpieczeństwa dla owadów zapylających, co umożliwiło jego dopuszczenie do Integrowanej Produkcji (IP). Jego największą zaletą jest niska toksyczność dla pszczoły miodnej. Bezpieczne zapylacze to wyższe plony i lepsza ich jakość – Mospilan 20 SP pomaga w osiąganiu wysokich plonów.
Kiedy stosować insektycyd Mospilan 20 SP?
Zwalczanie szkodników w sadzie z produktem Mospilan 20 SP można wykonywać nawet w okresie kwitnienia drzew. Zabieg najlepiej przeprowadzić wieczorem, po oblocie pszczół i innych owadów zapylających.
Insektycyd Mospilan 20 SP to produkt uniwersalny, który zwalcza wiele gatunków szkodników, między innymi mszyce, miodówki, błonkówki, miseczniki, nasionnice, muchówki, owocówki, zwójkówki i chrząszcze na drzewach ziarnkowych i pestkowych.
Dr inż. Wojciech Piotrowski, Instytut Ogrodnictwa – PIB, Skierniewice
Źródła
- Brandt A., Gorenflo A., Siede R., Meixner M., Buchler R. 2016. The neonicotinoids thiacloprid, imidacloprid, and clothianidin affect the immunocompetence of honey bees (Apis mellifera L.). Journal of Insect Physiology, 86:40–47.
- Mullin C.A., Frazier M., Frazier J.L., Ashcraft S., Simonds R., van Engelsdrop D., Pettis J.S. 2010. High Levels of Miticides and Agrochemicals in North American Apiaries: Implications for Honey Bee Health. PLOS ONE, 5(3): e9754.
- Rozporządzenie Wykonawcze Komisji (UE) 2018/113 z dnia 24 stycznia 2018 r. w sprawie odnowienia zatwierdzenia substancji czynnej acetamipryd.
- Broniarek-Niemiec A., Bryk H., Buler Z., Głos H., Gorzka D., Hołdaj M., Lisek J., Masny S., Michalecka M., Miszczak A., Piotrowski W., Poniatowska A., Puławska J., Sekrecka M., Sobiczewski P., Sobieszek B., Tartanus M., Warabieda W., Wójcik P. 2023. Program Ochrony Roślin Sadowniczych. Polskie Wydawnictwa Rolnicze, Poznań.
Posłuchaj rozmowy z profesorem Jackiem Twardowskim z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i dowiedz się więcej o bezpieczeństwie zapylaczy przy wykonywaniu zabiegów insektycydowych!