Alternarioza – charakterystyka
Alternarioza jest chorobą roślin wywoływaną przez grzyby z rodzaju Alternaria. Najczęściej atakuje liście, pędy i w mniejszym stopniu owoce. Charakteryzuje się plamami na roślinach o kształcie przypominającym tarczę strzelniczą.
Najczęściej występują:
Objawy występowania alternariozy
Głównymi objawami alternariozy są lekko zapadające się, koncentryczne plamy na powierzchni liści, pędów oraz owoców. Często plamy są jaśniejsze wewnątrz, natomiast ich brzeg jest mocno pofalowany. Plamy na owocach z wierzchu pokryte są czarnymi zarodnikami.
Jak rozpoznać alternariozy?
Alternariozę można rozpoznać na podstawie charakterystycznych plam przypominających tarczę strzelniczą, najczęściej barwy brązowej lub ciemnobrązowej. Należy pamiętać, że porażone liście pozostają na pędach nawet do końca wegetacji.
Okres i miejsce występowania alternariozy
Alternarioza pojawia się w warunkach utrzymującej się przez dłuższy czas ciepłej i deszczowej aury.
Kiedy może się pojawić alternarioza?
Rozwojowi alternariozy sprzyjają opady deszczu, wysoka wilgotność powietrza na poziomie 90% oraz szeroki zakres temperatur od 6 do 32°C.
Alternarioza – szkodliwość
Alternarioza powoduje obumieranie tkanek roślinnych, co może prowadzić do obniżenia plonów i jakości upraw.
Alternarioza – zapobieganie
Aby zapobiec alternariozie, należy przestrzegać zasad zmianowania oraz wybierać odmiany o zwiększonej odporności na chorobę. Istotna jest również eliminacja chwastów i zainfekowanych roślin.
Alternarioza – zwalczanie
Zwalczanie alternariozy opiera się na stosowaniu fungicydów o działaniu kontaktowym, układowym i wgłębnym.
Skuteczne środki na alternariozy
Środki na alternariozę mogą zawierać np. połączenie cyprodynilu z fludioksonilem, jak w Botrefinie. Substancje te skutecznie zwalczają alternariozę w warzywach.
Jakie uprawy atakuje alternarioza?
Alternarioza ziemniaka jest najczęściej spotykana, jednak choroba może pojawić się również w takich uprawach jak ziemniaki, pomidory, czy inne gatunki roślin warzywnych, a także niektóre gatunki roślin ozdobnych.
Alternarioza – cykl rozwojowy
Zarodniki alternariozy kiełkują i tworzą struktury, które przenikają do tkanek roślin. Tam ponownie tworzą się zarodniki, które są przenoszone z wiatrem i deszczem na inne rośliny. Cykl rozwojowy alternariozy może powtarzać się wielokrotnie w ciągu sezonu.
Jakie są przyczyny rozwoju alternariozy?
Do rozwoju alternariozy przyczynia się jednostronny płodozmian, pozostawione na polu resztki pożniwne czy stosowanie zainfekowanego materiału siewnego.
Jakie są skutki rozwoju alternariozy?
Alternarioza może prowadzić do obniżenia wysokości i jakości plonów.