Opis choroby – charakterystyka brunatnej zgnilizny drzew pestkowych
Brunatna zgnilizna drzew pestkowych to choroba grzybowa, szczególnie groźna jest dla młodych drzew, w skrajnych przypadkach prowadząc do ich zamierania. Przy silnym porażeniu sprawca choroby powoduje znaczne straty w wielkości i jakości plonu.
Okres i miejsce występowania brunatnej zgnilizny drzew pestkowych
Rozwojowi brunatnej zgnilizny drzew pestkowych sprzyja wilgotna aura z utrzymującymi się opadami deszczu lub mgłami oraz temperatura na poziomie ok. 20°C. Choroba występuje powszechnie w głównych rejonach uprawy drzew pestkowych.
Objawy występowania i szkodliwość brunatnej zgnilizny drzew pestkowych
Pierwsze objawy brunatnej zgnilizny drzew pestkowych widoczne są na kwiatach, które brązowieją i zamierają, prowadząc następnie do zamierania całych krótkopędów oraz gałęzi. Porażone liście nie opadają, lecz zwisają na pędach i gałęziach. Objawy choroby pojawiają się również na dojrzewających owocach w postaci gnilnych plam koloru brunatnego, które z czasem pokrywają się jasnymi skupiskami zarodników, a następnie zasychają.
Jakie uprawy atakuje brunatna zgnilizna drzew pestkowych?
Najczęściej występuje brunatna zgnilizna wiśni, brunatna zgnilizna czereśni, a także brunatna zgnilizna śliwy, jednak choroba może się pojawić w uprawach wszystkich drzew pestkowych.
Brunatna zgnilizna drzew pestkowych – oprysk
Zapobieganie rozwojowi brunatnej zgnilizny drzew pestkowych wiąże się z usuwaniem porażonych owoców, będących źródłem infekcji wtórnych. Ochrona chemiczna polega na zapobieganiu porażeniu kwiatów poprzez wykonywanie zabiegów w początkowej fazie kwitnienia lub w pełni kwitnienia.
Skuteczne środki do zwalczania brunatnej zgnilizny drzew pestkowych
Skuteczne fungicydy na brunatną zgniliznę drzew pestkowych mogą zawierać np. połączenie cyprodynilu z fludioksonilem.