Blekot pospolity to jednoroczny lub dwuletni chwast z rodziny selerowatych. Szybko się rozprzestrzenia, zagrażając uprawom. Jest trujący dla ludzi i zwierząt.
Jak wygląda blekot pospolity?
Blekot pospolity osiąga 10–50 cm wysokości. Ma wąskie, lancetowate liścienie z wydłużonym ogonkiem. Łodyga jest rozgałęziona w górnej części, a liście trójkątne, dwu lub trzykrotnie pierzaste i błyszczące z obu stron. Kwiaty tworzą 10–20 ramienny baldach. Są małe i białe. Owoce to rozłupnie z 2 rozłupkami.
Miejsce występowania blekotu pospolitego
Blekot pospolity preferuje gleby lekkie, zasobne w składniki mineralne. Często jest uznawany za roślinę wskaźnikową gleb wapiennych.
Kiedy może się pojawić blekot pospolity?
Blekot pospolity kiełkuje wiosną i jesienią, a kwitnie od czerwca do października.
Blekot pospolity – szkodliwość
Blekot pospolity konkuruje z roślinami uprawnymi. Jest także trująca dla zwierząt hodowlanych i może zanieczyścić pasze.
Blekot pospolity – zapobieganie
Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się blekotu pospolitego, należy wykonywać regularne lustracje i usuwać zachwaszczenie. Ważne jest również zrównoważone nawożenie, ponieważ chwast lubi gleby zasobne w wapń.
Blekot pospolity – zwalczanie
Zwalczanie blekotu pospolitego opiera się na stosowaniu odpowiednio dobranych do uprawy herbicydów, przeznaczonych na tego chwasta. Pomocne może być również mechaniczne usuwanie roślin.
Skuteczne środki na blekot pospolity
Do skutecznych środków na blekot pospolity należą herbicydy selektywne stosowane powschodowo, jak np. Click Premium na kukurydzę.
Jakie uprawy atakuje blekot pospolity?
Blekot pospolity w kukurydzy pojawia się najczęściej, może jednak zasiedlać także zboża i buraki.
Jakie są przyczyny rozwoju blekotu pospolitego?
Blekot pospolity najlepiej rozwija się na glebach lekkich, zasobnych w składniki pokarmowe o obojętnym i zasadowym pH, z wysoką zawartością wapnia.
Jakie są skutki rozwoju blekotu pospolitego?
Rozwój blekotu pospolitego może prowadzić do obniżenia plonów upraw oraz zanieczyszczenia pasz i środowiska ze względu na trujące działanie chwasta.