Opis chwastu – charakterystyka jasnoty purpurowej
Jasnota purpurowa to roślina jednoroczna lub dwuletnia z rodziny jasnotowatych, osiągająca 10–30 cm wysokości. Charakteryzuje się czterokanciastą łodygą, nagą lub owłosioną na krawędziach, często o różowym zabarwieniu. Liście jasnoty purpurowej są karbowane i mają krótkie włoski na wierzchniej stronie. Unerwienie liści jest łukowato pierzaste, ledwo widoczne. Kwiaty, w kolorze różowopurpurowym, wyrastają w kątach liści w górnej części łodygi. Ich długość wynosi 1–1,5 cm, a kielich jest zrosłodziałkowy i trwały.
Okres i miejsce występowania jasnoty purpurowej
Jasnotę purpurową można spotkać na przydrożach, w zaroślach oraz rowach niezależnie od pory roku. Preferuje gleby żyzne i gliniaste, zasobne w azot oraz wapń. Jest światłolubna, źle rośnie w cieniu.
Objawy występowania i szkodliwość jasnoty purpurowej
Jasnota purpurowa jest rośliną uciążliwą, wydającą kilka pokoleń w ciągu roku. Konkurując z roślinami uprawnymi, ogranicza im dostęp do wody i składników odżywczych. Rozwija się nawet w niskich temperaturach, co powoduje dodatkowe zagrożenie.
Jakie uprawy atakuje jasnota purpurowa?
Jasnota purpurowa jest pospolitym chwastem na polach uprawnych, szczególnie na plantacjach warzyw, ale również w rzepaku czy zbożach.
Jasnota purpurowa – próg szkodliwości
Obecność jasnoty purpurowej w dużym zagęszczeniu może znacząco wpłynąć na plonowanie upraw, obniżając tym ilość i jakość zbiorów.
Zwalczanie jasnoty purpurowej
Wykonywanie prac podorywkowych po zbiorach może pomóc w kontroli populacji jasnoty purpurowej, natomiast regularne odchwaszczanie może ograniczyć ponowne wschody. W przypadku dużego zagęszczenia jasnoty, zastosowanie odpowiednich herbicydów może być skutecznym rozwiązaniem.
Skuteczne środki do zwalczania jasnoty purpurowej
W walce z jasnotą purpurową zazwyczaj stosuje się herbicydy układowe, dobrane w zależności od opryskiwanej rośliny uprawnej.