Szarłat szorstki – charakterystyka
Szarłat szorstki to gatunek należący do rośliny szarłatowatych. Jest jednoroczną rośliną azotolubną i światłolubną.
Jak rozpoznać szarłat szorstki?
Szarłat szorstki dorasta do wysokości 20–90 cm, jednak w sprzyjających warunkach może osiągać wysokość nawet 1 metra. Roślina tworzy pojedynczą i grubą łodygę barwy zielonej lub czerwonawej. Liście szarłatu szorstkiego są duże, jajowate i lekko zaostrzone z wyraźnym unerwieniem. Kwiatostany złożone są z drobnych, zielonkawobiałych kwiatów, które z czasem przekształcają się w torebki nasienne.
Jak wygląda szarłat szorstki?
Szarłat szorstki ma pojedynczą zieloną lub czerwonawą łodygę, podłużnie eliptyczne liście właściwe i zielonkawobiałe kwiaty zebrane w kwiatostany. Cała roślina wraz z kwiatostanem jest delikatnie owłosiona.
Okres i miejsce występowania szarłatu szorstkiego
Szarłat szorstki preferuje stanowiska ruderalne i segetalne. Występuje zwłaszcza na glebach żyznych oraz wilgotnych.
Kiedy może się pojawić szarłat szorstki?
Szarłat szorstki może kiełkować już od 7°C, jednak jest rośliną ciepłolubną i optymalna temperatura wynosi 20–24°C. Kwitnie od lipca do października.
Szarłat szorstki – szkodliwość
Szarłat szorstki ma mocny, palowy korzeń, który czerpie duże ilości składników pokarmowych i wody z ziemi, odbierając je roślinom uprawnym. Ponadto jedna roślina może wytworzyć aż 5000 nasion.
Szarłat szorstki – zwalczanie
Zwalczanie szarłatu szorstkiego opiera się na stosowaniu odpowiednio dobranych herbicydów. Ważne, by stosować je zgodnie ze wszelkimi zaleceniami producenta.
Skuteczne środki na szarłat szorstki
Herbicyd na szarłat szorstki powinien być dobrany adekwatnie do uprawy, w której chwast występuje. Przykładowo w kukurydzy warto we wczesnych fazach rozwojowych szarłatu szorstkiego zastosować herbicyd powschodowy Click Premium.
Jakie uprawy atakuje szarłat szorstki?
Szarłat szorstki jest uciążliwym chwastem, często spotykanym w uprawach szerokorzędowych – roślin okopowych, takich jak burak cukrowy, warzywnych oraz na plantacjach kukurydzy.
Jakie są przyczyny rozwoju szarłatu szorstkiego?
Szarłat szorstki najczęściej porasta gleby luźne, przepuszczalne, bogate w azot oraz dobrze uprawione.
Jakie są skutki rozwoju szarłatu szorstkiego?
Rozwój szarłatu szorstkiego może doprowadzić do spadku jakości i ilości plonu roślin uprawnych na skutek niedostatecznego dostępu do składników pokarmowych i wody.