Czy łączyć zwalczanie stonki ziemniaczanej z innymi zabiegami?
01.07.2024
Dr inż. Joanna Klepacz-Baniak
Plantacje ziemniaka narażone są na działanie wielu niekorzystnych czynników. Szkodniki w ziemniakach i infekcje roślin to stresory w najwyższym stopniu ograniczające produkcję. Czy można jednocześnie prowadzić zwalczanie najgroźniejszych chorób i szkodników zagrażających uprawie?
Stres w uprawie ziemniaka
Stres biotyczny powstaje wskutek oddziaływania patogenów, szkodników czy chwastów. Abiotyczny stres roślin wywołują m.in. susza, podtopienia, zbyt wysoka lub za niska temperatura, zasolenie, metale ciężkie, niedobory pokarmowe, zmiany klimatu. Czynniki stresogenne, niezależnie od grupy, do której należą, mogą w znacznym stopniu ograniczyć produkcję.
Choroby i szkodniki w ziemniakach
W niwelowaniu stresorów kluczowe znaczenie ma eliminacja agrofagów, szczególnie tych powodujących największe straty gospodarcze. Zwalczanie musi obejmować najgroźniejsze szkodniki w ziemniakach, jak: stonka ziemniaczana, drutowce, pędraki, mszyce i skoczki (wektory chorób wirusowych) oraz nicienie.
Wśród chorób największe znaczenie mają: zaraza ziemniaka, alternarioza, rizoktonioza i sucha zgnilizna bulw1. Kondycję roślin znacznie osłabia występowanie równocześnie kilku czynników stresowych, np. stonki i zarazy. Jak je ograniczyć? Jakie środki ochrony roślin wykorzystać? Jakie insektycydy na ziemniaki stosować w mieszaninie z fungicydami?
Łącznie, znaczy mniej, ale lepiej
Ziemniak wymaga intensywnej ochrony zarówno insektycydowej, jak i fungicydowej. Wiąże się to z częstym wykonywaniem zabiegów, a to przekłada się na częste przejazdy opryskiwaczy w pole i generowanie dodatkowych kosztów, chociażby paliwa.
Dlatego warto połączyć oprysk owadobójczy na ziemniaki i zwalczanie alternariozy albo zarazy. Łączne stosowanie środków ochrony roślin (lub/i nawozów) stanowi w tym wypadku doskonałe rozwiązanie, mające uzasadnienie zarówno techniczne, jak i ekonomiczne. Mospilan 20 SP jest insektycydem, który można bezpiecznie łączyć z fungicydami.
Dwa w jednym – to się opłaca
Oprysk na szkodniki w ziemniakach przy użyciu insektycydu Mospilan 20 SP, w dawce 0,12 kg/ha skutecznie zwalcza larwy i chrząszcze stonki ziemniaczanej.
Eliminację szkodników połączyć można z zabiegiem fungicydowym. Mospilan 20 SP może być bowiem bezpiecznie stosowany w mieszaninach z fungicydami (i/lub nawozami).
Zalet zastosowania takiej mieszaniny jest wiele, dotyczą one nie tylko korzyści finansowych, ale też organizacyjnych. Wśród najważniejszych wymienić należy m.in.:
- lepszą organizację pracy,
- zmniejszenie liczby wyjazdów na pole,
- mniejsze ugniatanie gleby,
- ograniczenie mechanicznego uszkadzania roślin;
- oszczędność materiałów, np. wody, paliwa (nawet do 40%),
- oszczędność robocizny (nawet do 30%),
- zwalczanie większej liczby agrofagów,
- lepsze wykorzystanie warunków pogodowych sprzyjających wykonaniu zabiegu,
- możliwość wystąpienia efektów synergistycznych, zwiększających skuteczność zabiegu2.
Zwalczaj szkodniki w ziemniakach i choroby jednocześnie
Kardynalne zalecenia dotyczące przygotowania mieszanin agrochemikaliów:
- Przestrzegać zasad bezpieczeństwa i warunków łącznego stosowania agrochemikaliów,
- Ciecz użytkową przygotować bezpośrednio przed zabiegiem,
- Zachować właściwą kolejność mieszania składników,
- Przygotować opryskiwacz i precyzyjnie dobrać rozpylacze,
- Przestrzegać zapisów etykiet łączonych środków, dawek i zastrzeżeń producenta odnośnie mieszania3.
Przeczytaj również: Natychmiastowy efekt zwalczania stonki ziemniaczanej – jak oceniać skuteczność zabiegu?
__
1)Nowacki W., 2020: Profesjonalna produkcja ziemniaka. Centrum Doradztwa Rolniczego, Brwinów.
2)Pruszyński S., 2020: Łączne stosowanie agrochemikaliów. Zagadnienia doradztwa rolniczego 1: 91–106.
3)Praczyk T., Kierzek R. (red.), 2020: Kodeks dobrej praktyki ochrony roślin. Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy, Poznań.