Dlaczego warto stosować długo działający insektycyd w ochronie rzepaku?
01.07.2024
Plantacje rzepaku ozimego przez cały okres wegetacji narażone są na uszkodzenia powodowane przez wiele gatunków szkodników. Część z nich ma szczególnie istotne znaczenie dla uzyskania wysokich, dobrej jakości plonów. Niekiedy ich naloty mogą być rozciągnięte w czasie – głównie z uwagi na warunki pogodowe. Z tego względu korzystnym rozwiązaniem jest zastosowanie insektycydów charakteryzujących się dłuższym okresem działania. Długo działający insektycyd wyeliminuje również szkodniki pojawiające się na uprawie już po zabiegu zwalczania.
Długo działający insektycyd na rzepak
Insektycydem, który charakteryzuje się długotrwałą i skuteczną ochroną przed szkodnikami jest Mospilan 20 SP. Zarejestrowany jest w rzepaku ozimym do zwalczania chowaczy łodygowych, słodyszka rzepakowego i szkodników łuszczynowych.
Zawarta w Mospilanie 20 SP substancja czynna należy do grupy neonikotynoidów. Są to neurotoksyny działające na centralny układ nerwowy owadów, w sposób odmienny od innych grup chemicznych. Mospilan 20 SP na roślinie działa wgłębnie i systemiczne, z kolei na owady kontaktowo i żołądkowo.
Insektycyd systemiczny i translaminarny – jak to działa?
Po aplikacji Mospilan 20 SP szybko przemieszcza się translaminarnie do wnętrza liści (przenika przez struktury liścia pomiędzy blaszkami). Krążąc wewnątrz, z sokami roślinnymi, insektycyd dociera do wszystkich organów rośliny i utrzymuje swoją aktywność znacznie dłużej niż na jej powierzchni.
Dzięki temu nie jest narażony na działanie niekorzystnych czynników, jak wahania temperatury czy długotrwałe opady, ponieważ szybko wnika w struktury liści. Poza tym forma użytkowa preparatu tworzy nielotny roztwór wodny substancji czynnej. Ma to duże znaczenie praktyczne, ponieważ opóźnia parowanie, a dodatkowo pozwala na stosowanie niskich koncentracji.
Dłuższy kontakt szkodników z produktem (tzw. mechanizm long action+), jaki zapewnia Mospilan 20 SP, podnosi skuteczność zabiegu. Szkodniki po zetknięciu z preparatem przestają żerować, natomiast nadal są aktywne ruchowo, co sprawia, że są dłużej wystawione na działanie substancji aktywnej.
Z kolei systemiczne działanie Mospilanu 20 SP pozwala na jego oddziaływanie na szkodniki nalatujące na plantacje już po zabiegu. Szkodniki, które nie zostały zwalczone w sposób kontaktowy, w momencie wykonywania zabiegu, giną już po krótkim żerowaniu na potraktowanej roztworem insektycydu roślinie. Z tego względu ograniczamy również występowanie larw szkodników żerujących w łodygach lub łuszczynach rzepaku.
Dlaczego warto wybrać długo działający insektycyd?
Mospilan 20 SP zabezpiecza uprawę na długo co, w przypadku rozciągniętych w czasie nalotów szkodników, ma kluczowe znaczenie. Terminy pojawiania się danych gatunków szkodników na plantacji rzepaku w poszczególnych latach mogą się znacznie różnić. Zależą przede wszystkim od warunków pogodowych.
Niestabilna pogoda wiosną i na przedwiośniu sprawia, że trudno jednoznacznie prognozować terminy nalotów. Jednak w pierwszej kolejności mogą pojawiać się pierwsze chrząszcze chowaczy łodygowych – głównie brukwiaczka i czterozębnego. Zwykle wraz z pojawem chowacza czterozębnego obserwuje się pierwsze chrząszcze słodyszka rzepakowego. Ale naloty słodyszka mogą trwać nawet do kilku tygodni, kiedy zaczynają już pojawiać się szkodniki łuszczynowe.
W takich sytuacjach insektycyd Mospilan 20 SP poradzi sobie doskonale. Jest bowiem skuteczny również w przypadku mieszanych nalotów szkodników. Możliwość równoczesnego zwalczania kilku gatunków szkodników, wynikająca z długotrwałego działania, ale jednocześnie z szerokiego spektrum zastosowań Mospilanu 20 SP, ma jeszcze jedną niewątpliwą zaletę. Pozwala zaoszczędzić czas, pieniądze oraz zadbać o środowisko, ponieważ mniej zabiegów, to mniejszy poziom chemizacji. Tego typu działania wpisują się w główne założenia integrowanej ochrony roślin.
Dr inż. Przemysław Strażyński
Literatura:
Korbas M., Paradowski A., Węgorek P., Jajor E., Horoszkiewicz-Janka J., Zamojska J., Danielewicz J., Czyczewski M., Dworzańska D. 2017. Vademecum środków ochrony roślin (M. Korbas, A. Paradowski, P. Węgorek, red.). Wydawnictwo Agronom, Poznań, 676 ss.