Wymagania glebowe i FAO
Jednym z fundamentalnych kryteriów przy wyborze odmiany kukurydzy powinny być warunki glebowe w naszym gospodarstwie. Zakup nasion kukurydzy dostosowanych do warunków, jakimi dysponujemy na stanowisku przeznaczonym pod jej uprawę, otwiera nam drogę do sukcesu podczas zbiorów.
Innym wyznacznikiem, jaki pojawia się na wstępnym etapie poszukiwania odmian kukurydzy, jest wskaźnik wczesności FAO. Należy go dopasować tak, aby długość okresu wegetacji w lokalnych warunkach pokrywała się z wymaganiami odmiany. W naszym kraju świetnie sprawdzają się średnio wczesne odmiany kukurydzy, czyli o FAO 230–240.
W Polsce liczba FAO kukurydzy określana jest przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU). Wyróżnia się następujące przedziały wczesności:
- odmiany wczesne – FAO do 230;
- odmiany średnio wczesne – FAO 240-250;
- odmiany średnio późne – FAO 260-290;
- odmiany późne – FAO powyżej 300.
Kukurydza flint czy dent?
Ta klasyfikacja odnosi się do typu ziarna. Odmiany typu szklistego flint mają ziarna kuliste o średniej wielkości, natomiast dent mają kształt nieco spłaszczony (koński ząb). Obecnie najpopularniejsze są odmiany kukurydzy o ziarnie typu flint i warianty pośrednie między flint a dent. Wynika to z uniwersalności odmian typu flint. Oprócz kształtu ziarna wyróżnia je szybki rozwój w początkowej fazie wzrostu i duża tolerancja na niskie temperatury już na etapie siewu. Z kolei dent potrzebuje na starcie kilku stopni więcej, ale może pochwalić się wyższym potencjałem plonowania. Trzeba przy tym podkreślić, że cechy, jakie oferują odmiany flint i warianty pośrednie, dobrze wpisują się w polskie warunki klimatyczne.
Kukurydza na ziarno czy kiszonkę?
A może na grys lub bioetanol? Sposobów wykorzystania kukurydzy jest sporo. Pracując nad odmianami, specjaliści tworzą nasiona kukurydzy o zróżnicowanych właściwościach, w zależności od przeznaczenia kukurydzy. Ta specjalizacja pozwala na wyłonienie odmian o cechach najbardziej pożądanych w danym zastosowaniu. Przykładowo ES Hubble i Densiti CS to odmiany ziarnowe. Jeśli zaś poszukujemy kukurydzy kiszonkowej, sięgnijmy po ES Recorder lub ES Metronom.
Co na chwasty w kukurydzy?
Kukurydza nie lubi konkurencji. To powszechnie znane stwierdzenie oddaje istotę problemu zwalczania chwastów w jej uprawie. Aby młode rośliny nie musiały walczyć z chwastami o składniki odżywcze i wodę, najlepiej przedwschodowo zastosować preparat Tonale. Kombinacja chlomazonu, mezotrionu i terbutylazyny skutecznie zabezpieczy naszą plantację.
Jeśli jednak nie możemy wykonać zabiegu doglebowego, zwalczanie chwastów w kukurydzy warto wykonać z wykorzystaniem środka bazie terbutylazyny i mezotrionu – Click Premium 400 SC. To oprysk na chwasty jednoliścienne i dwuliścienne, który możemy aplikować nalistnie (w fazie od 2 do 8 liści). Skuteczne zwalczanie chwastów w kukurydzy pozwoli nam wykorzystać wysoki potencjał plonowania i podnieść rentowność uprawy.