Efektywne zwalczanie chwastów w kukurydzy w woj. warmińsko-mazurskim
01.07.2024
Lustracja została przeprowadzona na plantacji kukurydzy w miejscowości Sędzice, w gminie Biskupiec (województwo warmińsko-mazurskie) w dniu 5 maja 2023 roku. W tym czasie kukurydza była w fazie BBCH 07 – wydostającego się koleoptylu, jednak bez widocznych wschodów uprawy. Nasz doradca Jacek Preuss zalecił zwalczanie chwastów w kukurydzy, które mogą wkrótce pojawić się na polu. Jakie są konkretne zalecenia ochrony?
Stan uprawy w dniu oględzin
Podczas lustracji pola zaobserwowano, że pomimo braku wschodów, z ziarniaka kukurydzy wydostaje się już pochewka liściowa (koleoptyl). Stwierdzono, że w krótkim okresie czasu uprawa może być zagrożona wystąpieniem chwastów jednoliściennych i dwuliściennych. Dodatkowo gospodarstwo boryka się z problemem dużej ekspansji i szkodliwości bodziszka drobnego, który stał się bardzo uciążliwym chwastem na polach.
Zabieg chwastobójczy jest niezwykle istotny w kontekście późniejszego plonowania, dlatego tak ważne jest zwalczanie chwastów w kukurydzy w początkowym etapie wegetacji uprawy.
Zwalczanie chwastów w kukurydzy – wybór herbicydu
W aktualnych warunkach pogodowych nasz specjalista zalecił wykonanie zabiegu przedwschdowego z zastosowaniem herbicydu Tonale.
Środek ten zawiera unikalną kombinację trzech substancji aktywnych: chlomazon, mezotrion i tebutylazyna, zapewniających skuteczność przeciwko szerokiemu spektrum zwalczanych chwastów jednoliściennych (np. chwastnica jednostronna) i dwuliściennych (np. bodziszek drobny) – w tym również tych uciążliwych.
Opatentowana formuła produktu ZC – zapewnia wysokie bezpieczeństwo względem rośliny uprawnej.
Wykonanie zabiegu doglebowo niesie ze sobą szereg korzyści. Przede wszystkim jest to likwidacja konkurencji chwastów już na początku wzrostu rośliny uprawnej. Poza tym nie ma potrzeby wyczekiwania na właściwy moment wykonania zabiegu czy ryzyka jego przeoczenia.