Ekonomiczna efektywność zabiegów insektycydowych na plantacjach warzywnych
01.07.2024
Przywykliśmy do wyrażania ceny zabiegów ochrony roślin jako kosztu środka potrzebnego do wykonania oprysku w przeliczeniu na hektar. Choć jest to wskaźnik niezwykle cenny, warto na sprawę spojrzeć nieco szerzej. Przyjrzyjmy się tej kwestii, biorąc za przykład zwalczanie szkodników w uprawach warzywnych.
Zwalczanie szkodników w uprawach warzywnych – co decyduje o kosztach?
Poza samą ceną zabiegu na hektar warto wziąć pod uwagę kilka czynników, które czasami umykają naszej uwadze. Jednym z takich parametrów jest czas ochrony roślin po zabiegu. Jeżeli wybierzemy środek o przedłużonym działaniu, to nie tylko zwalczymy szkodniki, ale także zabezpieczymy plantację przed kolejnymi nalotami.
Ważnym elementem racjonalizacji kosztów ochrony upraw jest zapewnienie jak najwyższej skuteczności zbiegu. Kluczowym krokiem na tej drodze jest wybranie insektycydu zapewniającego zwalczanie szkodników w uprawach warzywnych z maksymalną skutecznością.
Niezwykle pożądana jest także możliwość zwalczenia różnych gatunków szkodników w czasie jednego zabiegu. Pozwala to ograniczyć koszty zakupu środków jak i samego wykonania zabiegu.
Przytoczone powyżej czynniki w praktyce przekładają się na ilość wykonywanych zabiegów. Finalnie ma to wpływ zarówno na organizacje pracy, jak i koszty poniesione na kolejne przejazdy, a także poziom ochrony insektycydowej.
Skuteczny insektycyd na warzywa
Jednym z najczęściej stosowanych środków ochrony roślin przeciwko szkodnikom występujących w warzywach jest Mospilan 20 SP. Jest zarejestrowany do zwalczania ponad 25 gatunków szkodników w 27 uprawach roślin warzywnych1,2.
Zwalcza wszystkie najgroźniejsze, powodujące najbardziej dotkliwe straty, szkodniki warzyw.
Korzyści stosowania środka – zwalczanie szkodników w uprawach warzywnych
Wysoka skuteczność i szybkość działania sprawia, że jest dobrze oceniany przez producentów. Wynika to między innymi z faktu, że spełnia on przytoczone powyżej wymagania zapewniające efektywne zwalczanie szkodników w uprawach warzywnych.
Długotrwała ochrona
Dzięki temu, że Mospilan 20 SP na roślinie działa nie tylko powierzchniowo, ale także wgłębnie i systemicznie, jego oddziaływanie na szkodniki trwa znacznie dłużej. Insektycyd ten przemieszcza się wraz z sokami roślinnymi co chroni go przed fotodegradacją czy opadami deszczu. Dociera też do miejsc trudno dostępnych, co znacząco podnosi efektywność zwalczania wielu szkodników.
Wysoka skuteczność
Wynika ona m.in. ze sposobu działania na szkodniki substancji czynnej tego preparatu. Pobrana przez szkodniki wraz z pokarmem, działa paraliżująco na układ nerwowy. Pierwszym objawem działania środka jest zaprzestanie przez szkodnika żerowania, co prowadzi po kilku godzinach do jego śmierci. Badania prowadzone w Instytucie Ochrony Roślin – Państwowym Instytucie Badawczym w Poznaniu potwierdzają długotrwały i skuteczny mechanizm działania Mospilanu 20 SP LA+ (long action+ = przebiega wolniej ze względu na wydłużone działanie)3.
Szerokie spektrum działania
Użycie Mospilanu 20 SP pozwala na zwalczanie wszystkich ważnych szkodników warzyw. Stosowanie tego produktu daje wysoką skuteczność ochrony plantacji nawet wtedy gdy nalatują na nią różne szkodniki np. na plantacjach warzyw kapustnych w tym samym czasie (IV-V; VII-IX, X) mogą pojawić się pchełki, chowacz czterozębny, chowacz brukwiaczek, gnatarz rzepakowiec i wciornastki4. Wykonując jeden zabieg, zwalczamy je wszystkie. Persystentne (długotrwałe) oraz systemiczne działanie środka Mospilan 20 SP ma również znaczenie w zwalczaniu larw.
Większy i jakościowo lepszy plon
Wysokość i jakość plonu warzyw w znacznej mierze zależy od ich ochrony. Mospilan 20 SP powinien być zastosowany na podstawie wcześniej prowadzonego monitoringu przy pomocy tablic lepowych, pułapek zapachowych, pułapek feromonowych lub innych i lustracją uprawy. Sposób monitorowania należy dostosować do gatunku zwalczanego szkodnika.
Oszczędności
Stosowanie Mospilanu 20 SP pozwala na ponoszenie niższych koszów na ochronę roślin warzywnych. Zgodnie z etykietą rejestracyjną Mospilan 20 SP w uprawie warzyw należy stosować w dawce 0,2 kg/ha.
Analizując cenę środka oraz możliwość zwalczania kilku gatunków szkodników jednocześnie, możemy stwierdzić, że realny koszt ochrony insektycydowej Mospilanem 20 SP nie jest wysoki, gdyż środek ma bardzo wysoką skuteczność i zabezpiecza plantację na długo.
Dr inż. Maria Rogowska
Akademia Nauk Stosowanych Stefana Batorego w Skierniewicach
1 Praca zbior. 2023. Program Ochrony Warzyw. Hortpress, Warszawa s: 182-262
2 Etykieta środka ochrony roślin Mospilan 20 SP, załącznik nr 1 do decyzji MRiRW Zezwolenie MRiRW Nr R-37/2008 z dnia 29.04.2008 r. ostatnio zmienione decyzją MRiRW nr R- 628/2018d z dnia 31.10.2018
3 Michel M., 2020. Neonikotynoidy – insektycydy systemiczne w ochronie roślin. Prog. in Plant Protec. 60 (1): 41-48
4 Rogowska M., Sobolewski J.2018. Choroby i szkodniki warzyw. Plantpress, Kraków s. 280