Jak chronić uprawy przed zwierzyną łowną?
01.07.2024
Co roku wiele upraw niszczonych jest przez dziko żyjące zwierzęta. Choć oczywiście właścicielom ponoszącym straty w wyniku żerowania zwierzyny łownej przysługują odszkodowania od kół łowieckich, to warto podjąć także działania zapobiegawcze. Ochrona upraw przed zwierzyną nie jest łatwa, ale gra jest warta świeczki.
Ochrona upraw przed zwierzyną
Zależnie od uprawianych roślin i lokalizacji upraw, zagrożenie ze strony dzikich zwierząt może być różne. Jednak większość rolników niestety zna na pamięć procedury dotyczące odszkodowań za szkody łowieckie. Jeżeli mają one charakter incydentalny, podejmowanie kosztownych działań prewencyjnych jest wątpliwe ekonomicznie.
Jednak są lokalizacje, w których inwestycja w elektryczne pastuchy czy ogrodzenia jest uzasadniona. Warto pamiętać, że ograniczenie ryzyka spowodowania szkód łowieckich leży zarówno w interesie rolnika, jak i koła łowieckiego. Warto zatem naciskać na myśliwych by partycypowali w kosztach takiej inwestycji, gdyż ogranicza ona konieczność wypłaty odszkodowań.
Zwierzęta niszczące uprawy – kto za nie odpowiada?
Lista gatunków zwierząt odpowiedzialnych za straty czy wręcz zniszczenie upraw jest długa. Na polach chętnie posilają się dziki, sarny, jelenie czy daniele. Jednak źródłem problemów mogą być także inne gatunki. Wystarczy wspomnieć żurawie, łabędzie czy gęsi, a także żubry, niedźwiedzie i bobry.
Trzeba pamiętać, że przepisy dotyczące odpowiedzialności za straty wywołane przez dzikie zwierzęta nie obejmują wszystkich wspomnianych wyżej gatunków. Za szkody spowodowane przez daniele, sarny, jelenie i dziki odpowiadają koła łowieckie. Za gatunki chronione takie jak: bóbr, wilk, ryś, niedźwiedź czy żubr odpowiedzialność ponosi Skarb Państwa. Jednak nikt nie odpowie za szkody wyrządzone przez ptaki.
Ochrona upraw przed zwierzyną łowną
Zależnie od uprawianych roślin i nieproszonych gości, jakich się spodziewamy, możemy stosować różne środki zabezpieczające. Dostępne są specjalne zaprawy nasienne i repelenty do zabezpieczania pól i sadów. Nie brakuje także środków technicznych odstraszających różne gatunki zwierząt. Warto jednak pamiętać, że płoszenie gatunków chronionych w większości przypadków jest zabronione. Użycie takich urządzeń wymaga więc przeanalizowania stanu prawnego z uwzględnieniem lokalizacji i gatunku.
Jak chronić uprawy przed zwierzyną?
Najskuteczniejsze, choć kosztowne i kłopotliwe w realizacji są bariery mechaniczne. Budowa ogrodzeń nie zawsze będzie racjonalna, jednak na plantacjach graniczących z lasami wydaje się najlepszym rozwiązaniem. W wielu przypadkach do ochrony upraw przed zwierzyną łowną dobrze sprawdzają się też pastuchy elektryczne.