Jak pobudzić rzepak wiosną po zimowym spoczynku?
01.07.2024
Niskie temperatury i ograniczony dostęp do składników pokarmowych w okresie zimowym zmniejszają wiosenną kondycję rzepaku. Już samo ruszenie wegetacji po zimowym spoczynku wymaga dużych nakładów energii. Ponadto rośliny uszkodzone przez przymrozki potrzebują więcej siły do regeneracji. Dlatego warto wesprzeć je w tej niezwykle ważnej fazie rozwojowej. Jak pobudzić rzepak wiosną? Podpowiadamy!
Kondycja rzepaku wiosną
Ujemne temperatury i silne wiatry w połączeniu z typowym w ostatnich latach brakiem okrywy śnieżnej sprawiają, że większość plantacji rzepaku nosi mniejsze lub większe ślady uszkodzeń pozimowych. Podnosi to i tak już duże, zapotrzebowanie roślin na wszelkie składniki pokarmowe.
Rozwijający się rzepak potrzebuje budulca, szczególnie jeśli został uszkodzony przez przymrozki. Regeneracja takich zniszczeń powinna nastąpić możliwie szybko, gdyż stanowią one łatwą drogę do infekcji grzybowych czy ataku szkodników. Aby ułatwić roślinom odbudowę i umożliwić dalszy prawidłowy rozwój, warto wiedzieć czym pobudzić rzepak.
Jak pobudzić rzepak wiosną?
Zanim podpowiemy, jak stymulować rzepak wiosną, przyjrzyjmy się nieco bliżej procesom zachodzącym w roślinach. Białka są kluczowym składnikiem komórek roślinnych. Pełnią one zarówno rolę budulcową, jak i transportową, więc ich rola jest nie do przecenienia. Białka zbudowane są z aminokwasów, które rośliny syntetyzują samodzielnie. Jest to jednak proces długotrwały i pochłaniający dużo energii.
Nietrudno sobie wyobrazić, że startujący wiosną wzrost roślin i potrzeba odbudowy uszkodzonych tkanek stwarzają ogromne zapotrzebowanie na aminokwasy potrzebne właśnie do budowania białek. Aby odciążyć rośliny i pozwolić im na intensywny rozwój, powinniśmy zasilić je aminokwasami z zewnątrz. Do realizacji tego zadania potrzebny nam będzie biostymulator na rzepak zawierający dużą dawkę aminokwasów.
Jaki biostymulator na rzepak zastosować?
Warto pamiętać, że aminokwasy i zbudowane z nich białka to budulec wszystkich żywych organizmów, a nie tylko roślin. Sięgając po biostymulator na rzepak, koniecznie trzeba zwrócić uwagę, czy zawarte w nim aminokwasy są pochodzenia roślinnego, ponieważ właśnie takie preparaty gwarantują wysoką skuteczność. Do pobudzenia rzepaku wiosną przeznaczony jest preparat mikrobiologiczny Kaishi. Zawiera on skoncentrowaną dawkę wolnych L-aminokwasów pochodzenia roślinnego oraz organiczny azot.
Skład ten efektywnie wspomaga wzrost rzepaku, od wiosennego ruszenia wegetacji, aż do początku zawiązywania łuszczyn. Stosowanie biostymulatora Kaishi wspiera rozwój roślin. Szczególnie polecany jest on do stosowania po wystąpieniu czynników stresowych wywołanych przez warunki atmosferyczne, czy negatywnych skutków ubocznych zabiegów z użyciem środków ochrony roślin.