Jak poprawić skuteczność środków ochrony roślin?
01.07.2024
Wiele opracowań dotyczących chemicznych zabiegów agrotechnicznych koncentruje się na doborze preparatu adekwatnego do zagrożenia. To oczywiście właściwe podejście, jednak w kolejnym kroku powinniśmy zadbać o pełne wykorzystanie potencjału wybranego rozwiązania. Zatem jak poprawić skuteczność środków ochrony roślin?
Co obniża skuteczność środków ochrony roślin?
Na skuteczność zabiegów ma wiele czynników naturalnych jak choćby temperatura, wilgotność gleby czy opady deszczu występujące na krótko po wykonaniu oprysku. Gdyby zagłębić się w to zagadnienie znajdziemy jeszcze wiele przykładów.
Na część z nich oczywiście nie mamy wpływu. Jednakże niektóre czynniki niekorzystnie wpływające na działanie środków ochrony roślin możemy zniwelować, by uzyskać lepsze efekty zabiegu. Takie możliwości dają nam preparaty zmieniające właściwości fizyczne i chemiczne cieczy roboczej – adiuwanty.
Po co dodawać adiuwanty do oprysków?
Bez dodatku adiuwantu kropla padająca na liście lub pędy odbija się od rośliny. Drugie niekorzystne zjawisko, to spływanie cieczy roboczej z roślin. W obu przytoczonych przykładach tylko cześć aplikowanego środka pozostaje na powierzchni rośliny.
W praktyce oznacza to niezamierzone obniżenie dawki preparatu. Od strony agrotechnicznej mamy zatem obniżenie skuteczności zabiegu. Część środka, za który zapłaciliśmy, pomimo że użyta do wykonania zabiegu nie ma szansy zadziałać. Więc z ekonomicznego punktu widzenia jest to wysoce nieracjonalne.
Właśnie z takimi problemami pomagają uporać się adiuwanty. Dzięki nim ciecz robocza dociera i pozostaje na powierzchni roślin. Niezależnie od mechanizmu działania substancji aktywnych wchodzących w skład preparatu, efekt ten zawsze pozwala na właściwe oddziaływanie środka na agrofagi.
Jak działają adiuwanty?
Adiuwanty poprawiają parametry fizykochemiczne cieczy roboczej. Kluczowe jest obniżenie napięcia powierzchniowego. Pozwala ono na zwiększenie przyczepności kropel i osiągniecie lepszej rozlewności na powierzchni roślin. Pozwala to uniknąć przywołanych wcześniej zjawisk. Ciecz opryskowa trafia na roślinę i dokładnie ją pokrywa, co znacząco poprawia efektywność zabiegu.
Rodzaje adiuwantów zwiększających skuteczność środków ochrony roślin
Do osiągnięcia opisanych wyżej rezultatów świetnie nadaje się adiuwant Slippa. Jest to bardzo uniwersalny surfaktant, który może być stosowany z wieloma rodzajami środków ochrony roślin, zarówno w uprawach rolniczych, jak i sadowniczych, warzywniczych, a także pod osłonami.
Nieco inne możliwości oferują adiuwanty olejowe, jakich przykładem może być preparat Toil. Oprócz zmniejszenia napięcia powierzchniowego pozwalającego na lepsze pokrycie liści wpływa on korzystnie na absorpcję środka przez roślinę. Zawarte w nim estry metylowe kwasów tłuszczowych poprawiają rozpuszczalność herbicydów, ułatwiając tym samym wnikanie substancji aktywnej do komórek rośliny.
Przykładem wysoko specjalistycznego środka pomocniczego jest preparat Crusade. Adiuwant ten przeznaczony jest do stosowania z fungicydami zwalczającymi zarazę ziemniaka. Zawarty w nim olej parafinowy i alkohole etoksylowane m.in. regulują wielkość kropel cieczy opryskowej. Dzięki ograniczeniu liczby najmniejszych kropel zabieg jest skuteczniejszy. Wynika to ze zredukowania znoszenia cieczy roboczej i dokładności pokrycia roślin fungicydem. Adiuwant Crusade dodany do zabiegu chroniącego przed zarazą ziemniaka zwiększa odporność na zmywanie środka przez deszcz. Pozwala więc na zapewnienie właściwej ochrony fungicydowej niezależnie od warunków atmosferycznych.
Adiuwanty – wsparcie w ochronie upraw
Adiuwanty pozwalają w pełni wykorzystać potencjał stosowanych środków ochrony roślin. Zwiększając skuteczność stosowanych preparatów, zyskujemy podwójnie. Racjonalizujemy bowiem wydatki na konkretny zabieg oraz zapewniamy maksymalną ochronę plantacji, co przyniesie efekty w postaci wysokiego plonu.