Jak zwalczyć tantnisia krzyżowiaczka?
01.07.2024
Podczas lustracji plantacji rzepaku w powiecie legnickim na Dolnym Śląsku nasz doradca Dominik Łukowiak zaobserwował uszkodzenia roślin spowodowane przez larwy tantnisia krzyżowiaczka, ale także objawy suchej zgnilizny kapustnych. Jakie wydał zalecenia, by ochronić rzepak przed chorobami i jak zwalczyć tantnisia krzyżowiaczka?
Szkodniki atakują rzepak na Dolnym Śląsku
Warunki pogodowe, z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnich tygodniach, sprzyjały rozwojowi roślin, ale są także powodem wzmożonej aktywności szkodników.
– Na plantacji rzepaku, którą odwiedziłem na początku października, pojawił się tantniś krzyżowiaczek – relacjonuje Dominik Łukowiak – Larwy tego szkodnika powodują powstawanie na liściach rzepaku wielu drobnych, okrągłych, a czasem nieregularnych okienek.
Jak dodaje nasz doradca, tantniś krzyżowiaczek wykazuje predyspozycję do pojawów masowych i w takim wypadku gatunek ten stanowi bardzo duże zagrożenie. W skrajnych warunkach larwy tantnisia mogą doprowadzić do całkowitego zniszczenia plantacji. Na lustrowanym polu pojawiły się także mszyce, którym także sprzyja sucha i ciepła jesień. Zatem, jak zwalczyć tantnisia krzyżowiaczka i mszyce w rzepaku?
Jak zwalczyć tantnisia krzyżowiaczka – zalecany zabieg
Do zwalczania tantnisia krzyżowiaczka i mszyc, które pojawiły się na odwiedzonym przez Dominika polu doskonale nadaje się insektycyd Inazuma 130 WG. Ze względu na intensywność nalotu nasz specjalista zalecił dawkę 0,3 kg/ha.
Warto pamiętać, że Inazuma 130 WG skutecznie zwalcza także inne szkodniki rzepaku, jakie mogą pojawić się na plantacji w tym okresie. Są to m.in.: pchełka rzepakowa, śmietka kapuściana, mączliki, gnatarz rzepakowiec, miniarka kapuścianka, chowacz galasówek czy rolnice.
Sucha zgnilizna kapustnych – zwalczanie
Odmienne, ale równie poważne zagrożenie dla rzepaku stanowią choroby. W tym konkretnym przypadku nasz doradca znalazł wyraźne objawy suchej zgnilizny kapustnych.
Biorąc pod uwagę konieczność wykonania zabiegu fungicydowego i uwzględniając potrzebę regulacji pokroju roślin, Dominik Łukowiak zalecił wykonanie oprysku triazolowym fungicydem Toledo Extra 430 SC w dawce 0,45 l/ha.