Jesienna ochrona pszenicy ozimej przed mszycami
01.07.2024
Długa i ciepła jesień sprawia, że rośnie ryzyko ataku mszyc na plantacje pszenicy i innych zbóż. Szkodnik ten jest niezwykle groźny z kilku powodów. Poza oczywistymi uszkodzeniami, jakie powodują mszyce w pszenicy ozimej, zwiększają one także ryzyko porażenia zbóż chorobami grzybowymi i wirusowymi. Jak je zatem skutecznie zwalczyć?
Mszyce a choroby wirusowe
Zboża narażone są na atak mszyc już od wschodów. Najbardziej zagrożone są zboża wysiewane wcześnie, ale opóźnione siewy nie dają gwarancji bezpieczeństwa. Ogromnym zagrożeniem, jakie stanowią mszyce w pszenicy ozimej i innych zbożach jest zainfekowanie roślin wirusem żółtej karłowatości jęczmienia (BYDV).
Porażenie BYDV powoduje zahamowanie rozwoju roślin ograniczenie liczby źdźbeł kłosonośnych. Należy pamiętać, że roślinom zainfekowanym tym wirusem nie możemy już pomóc. Dlatego tak ważne jest działanie zapobiegawcze polegające na zwalczaniu mszyc w pszenicy ozimej jesienią.
Monitoring mszyc w pszenicy ozimej jesienią
Aby uniknąć strat wynikających z zakażenia wirusem żółtej karłowatości jęczmienia, konieczne jest monitorowanie plantacji pod kątem obecności mszycy czeremchowo-zbożowej, zbożowej oraz różano-trawowej. Lustracje powinniśmy prowadzić już od początku wschodów.
Znalezienia kolonii mszyc możemy spodziewać się na dolnych partiach roślin bowiem najczęściej szkodniki te wybierają miejsca tuż nad ziemią. W obserwacji plantacji pszenicy pomocne mogą być dobrze znane żółte naczynia. Należy umieścić je na polu i wlać do nich wodę z dodatkiem środka zmniejszającego napięcie powierzchniowe.
Środek na mszyce w pszenicy ozimej
Mszyce w pszenicy ozimej jesienią powinniśmy zwalczać najszybciej jak to możliwe. Błyskawiczna reakcja daje największe szanse, na uniknięcie strat. Insektycydy do zastosowań jesiennych mają szczególnie trudne zadanie, ze względu na panujące w tym czasie warunki pogodowe. Doskonale nadaje się do tego preparat Inazuma 130 WG. Wynika to między innymi z faktu, że środek ten zachowuje skuteczność w niskich temperaturach.
Ponadto ze względu na zawartość dwóch substancji czynnych o odmiennych mechanizmach działania Inazuma 130 WG działa na szkodniki natychmiast, ale także zabezpiecza rośliny na długi czas po wykonaniu zabiegu. Środek ten w pszenicy ozimej stosujemy w dawce 0,15 kg/ha od fazy 3. do 9. liścia, w skali BBCH 13–19.