Naloty szkodników na rzepak i presja chorób w zbożach
01.07.2024
Podczas przeprowadzonych w ubiegłym tygodniu lustracji polowych nasi specjaliści, w różnych częściach kraju, w zdecydowanej większości przypadków, zaobserwowali znaczącą presję szkodników rzepaku. Natomiast plantatorzy pszenicy ozimej już szykują się do walki z chorobami. Czy to aktualnie jedyny problem upraw zbożowych? Gdzie zaobserwowano naloty szkodników na rzepak? Odpowiadamy!
Kondycja pszenicy w województwie pomorskim
Podczas wizyty polowej na plantacji pszenicy Linus zlokalizowanej powiecie tczewskim, nasz doradca stwierdził, że rośliny są w dobrej kondycji. Siew wykonano 25 września na stanowisku po rzepaku ozimym. Obecnie pszenica jest w fazie krzewienia, od 3 do 5 rozkrzewień (BBCH 23–25).
Rośliny noszą ślady niewielkiej jesiennej infekcji mączniakiem prawdziwym. Natomiast w najbliższym czasie spodziewamy się zagrożenia ze strony takich chorób grzybowych jak:
- mączniak,
- brunatna plamistość liści,
- septorioza paskowanana liści,
- rdze, łamliwość podstawy źdźbła,
- fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła.
Biorąc pod uwagę wszystkie dane i okoliczności warto już zaplanować zabieg fungicydowy z użyciem BUSHIDO PAK. Dwie substancje czynne w nim zawarte wykazują zarówno działanie wyniszczające jak i zapobiegawcze przeciwko wymienionym chorobom. Z kolei regenerację roślin po wiosennych przymrozkach doskonale wesprze biostymulator Kaishi.
Wymarznięcia pszenicy w województwie zachodniopomorskim
Nasza przedstawicielka regionalna pracująca na terenie Pomorza Zachodniego zaobserwowała w ostatnim czasie wyraźne wypadliska na polach pszenicy. Najczęściej zjawisko to można dostrzec na wzniesieniach i glebach piaszczystych. Początkowo rośliny poszarzały, co plantatorzy interpretowali jako niedobór mikroelementów. Niestety przyczyna okazała się inna. Pszenica nie przetrwała styczniowych mrozów, które sięgały -17°C.
Ze stanu lustrowanej plantacji można wyciągnąć wniosek, że specyfika pasa nadmorskiego, czyli między innymi niższa niż w innych rejonach temperatura, powinna skłonić do rozważenia wyboru odmian o wysokiej zimotrwałości. Na odwiedzonym polu wysiana była (27.09.2022 r.) pszenica odmiany ASORY o zimotrwałości 3,5. W tej lokalizacji dla części roślin okazało się to za mało.
W celu wsparcia regeneracji roślin na polu tym wykonano zabieg biostymulatorem Kaishi w dawce 2 l/ha. Kolejnym krokiem prowadzącym do odbudowy plantacji będzie podanie mikroelementów oraz azotu. Następnie konieczna będzie ochrona fungicydowa z zastosowaniem BUSHIDO PAK, gdyż już widać objawy septoriozy.
Zachodniopomorskie – naloty szkodników na rzepak
Z wielu plantacji rzepaku ozimego płynęły w ostatnich dniach sygnały o rosnącej presji szkodników. Wiadomości te potwierdził w terenie nasz przedstawiciel regionalny. Na plantacji położonej w powiecie myśliborskim zaobserwował uszkodzenia roślin spowodowane przez chowacza czterozębnego oraz chowacza brukwiaczka.
Rekomendowanym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest niezwłoczne (po przekroczeniu progu szkodliwości ekonomicznej) wykonanie zabiegu preparatem Inazuma 130 WG w dawce 0,2 kg/ha. Zabieg ten można połączyć z ochroną fungicydową środkiem Toledo extra (0,45 l/ha) oraz dostarczyć roślinom makro i mikroelementów w postaci nawozu TOPARI Rzepak i Burak (2,5 l/ha).
Na plantacji rzepaku zlokalizowanej nieco dalej na zachód, w miejscowości Bielin, nasz przedstawiciel nie odnotował obecności szkodników, czy jakichkolwiek śladów ich żerowania. Tym niemniej mając na uwadze, powszechne w skali kraju, naloty szkodników na rzepak warto już zaopatrzyć się w wyżej wymienione środki, by móc wykonać zabieg natychmiast po przekroczeniu progów szkodliwości ekonomicznej.
Rzepak w województwie lubuskim
Planacja rzepaku ozimego w powiecie zielonogórskim, jaką odwiedził nasz przedstawiciel, zdradza objawy niedostatecznej dostępności boru. Dlatego zalecił podanie nawozu specjalistycznego TOPARI Bor w dawce 1 l/ha.
Rzepak odmiany ES Imperio wysiany 6.08.2022 r. jest obecnie w fazie początku wzrostu pędu głównego, więc lada moment konieczny będzie zabieg z użyciem regulatora wzrostu.
Plantacji tej nie ominęły naloty chowaczy łodygowych, które jednak już zostały zwalczone insektycydem Inazuma 130 WG w dawce 0,2 kg/ha.
Naloty szkodników na rzepak w województwie opolskim
Znacząca presja szkodników rzepaku nie ominęła województwa opolskiego. Nasz przedstawiciel odwiedził plantację rzepaku ES Imperio w powiecie głubczyckim. Został tam przekroczony próg szkodliwości ekonomicznej dla chowacza podobnika i chowacza czterozębnego. Dlatego wykonano już zabieg preparatem Inazuma 130 WG. Dodatkowo plantator zaaplikował TOPARI Bor, TOPARI Rzepak i Burak oraz fungicyd i regulator wzrostu.
Rzepak w województwie lubelskim zaatakowany
Naloty szkodników na rzepak odnotował także nasz przedstawiciel pracujący w województwie lubelskim. Rzepak ozimy na plantacji w gminie Puchaczów, znajdujący się obecnie w fazie BBCH 30, wymaga ochrony przed chowaczem brukwiaczkiem oraz wsparcia regeneracji po zimie.
Dlatego na plantacji tej zastosowany zostanie insektycyd Inazuma 130 WG w dawce 0,2 kg/ha oraz biostymulator Kaishi (1,5 l/ha). Następny zabieg zwalczający słodyszka i szkodniki łuszczynowe, planowany jest preparatem Mospilan 20 SP. Wynika to z jego długotrwalego działania, skuteczności w wysokich temperaturach i bezpieczeństwa dla owadów zapylających. Po kwitnieniu planowany jest kolejny zabieg biostymulatorem Kaishi.