Lustracja plantacji buraka cukrowego w zachodniopomorskim – jakie szkodniki i choroby są teraz zagrożeniem?
01.07.2024
Nasza przedstawicielka Monika Krzywak przeprowadziła 21 lipca monitoring plantacji buraka cukrowego na terenie województwa zachodniopomorskiego. Jakie szkodniki buraka cukrowego stanowią obecnie największe zagrożenie i czym należy je zwalczać? Na jakie objawy chorób należy zwracać szczególną uwagę, przeprowadzając kolejne lustracje plantacji buraka cukrowego?
Jakie szkodniki i choroby zagrażają uprawom buraka cukrowego?
Lustracja została przeprowadzona pod kątem obecności mszycy, przędziorka chmielowca i chwościka buraka. Aktualnie na skraju pola widoczne są objawy żerowania przędziorka chmielowca. Liście buraków przybierają marmurkowy kolor, z kolei na ich spodniej stronie tworzą delikatny oprzęd. Przędziorek chmielowiec to szkodnik wielkości ok. 0,4–0,6 mm, który posiada zielonkawe, żółtawe lub pomarańczowoczerwone zabarwienie. Ciało szkodnika jest owalne i ma cztery pary odnóży.
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Nasza przedstawicielka zaleca, by w obecnej fazie rozwojowej szczególną uwagę zwrócić na występowanie chwościka buraka – choroby, której sprawcą jest grzyb Cercospora beticola. Jest ona szczególnie groźna po zwarciu się międzyrzędzi, kiedy wzrasta wilgotność w łanie. Pierwsze objawy chwościka widoczne są na najstarszych liściach w postaci okrągłych plam o średnicy od 3 do 5 mm. Początkowo środek plam jest koloru białego, a z czasem przybiera barwę szarą. Obwódka jest z kolei czerwona lub szaro-brunatna. Silnie porażone liście z czasem żółkną i zasychają, a w miarę ich zasychania roślina wytwarza kolejne, co prowadzi do wydłużenia głowy korzeniowej buraka i redukcji masy korzenia.
Szkodniki buraka cukrowego – zwalczaj przędziorka chmielowca!
Przy obecnym nasileniu przędziorka chmielowca zaleca się wykonanie zabiegu na szkodnika z wykorzystaniem akarycydu Ortus 05 SC. Na szkodniki działa kontaktowo i żołądkowo, z kolei na roślinie powierzchniowo. Czas działania akarycydu wynosi nawet do 7 tygodni. Zaleca się zastosowanie środka Ortus w dawce 1,5 l/ha w połączeniu z adiuwantem zwilżającym Silppa, który zwiększy jego biologiczną skuteczność działania, poprawiając jednocześnie efektywność przeprowadzonego zabiegu.