Mszyce i wciornastki – jak sobie z nimi poradzić w uprawie pomidorów polowych?
01.07.2024
Jednymi ze szkodników zagrażających uprawom pomidorów są mszyce i wciornastki. Wysysają soki z rośliny, powodując spore szkody na plantacji. Z tym problemem boryka się również Jarosław Karski z miejscowości Stok Polski (woj. łódzkie). Posłuchaj, w jaki sposób radzi sobie z mszycami i wciornastkami atakującymi jego uprawy pomidorów.
Mszyce i wciornastki to popularnie szkodniki występujące na plantacji pomidora. Żerują na wszystkich częściach rośliny, głównie na liściach. Wysysają soki, co doprowadza do żółknięcia liści, ich zasychania i zamierania. Może to przynieść naprawdę duże straty w plonie.
Ochrona plantacji pomidora
W tym roku warunki pogodowe dość często były niesprzyjające. To przyczyniło się do opóźnienia rozwoju roślin.
– Wszystko się opóźniło. Pomidory gruntowe, które posadziłem 15 maja, powinny być na pewno w lepszej kondycji. Tuż po posadzeniu pomidora przyszła ulewa, troszeczkę tego pomidora przybiła – informuje Jarosław Karski.
Aby zachować zdrowotność uprawy, pan Jarosław zastosował odpowiednie nawadnianie plantacji.
– Tę plantację, ze względu na niewielką ilość w areałach, nawadniam. Są tutaj rozciągnięte linie kroplujące, co mi bardzo ułatwia dozowanie nawozów pod pomidory – mówi rolnik. Dzięki odpowiedniemu nawodnieniu i nawożeniu może utrzymać rośliny w odpowiedniej kondycji.
Inwazja mszyc i wciornastków na plantacji pomidora
Niesprzyjająca pogoda to jednak niejedyny problem, z jakim możemy spotkać się w trakcie uprawy. Co roku na plantacjach pomidora pojawiają się mszyce i wciornastki, które mogą poważnie zmniejszyć nasz plon. Aby chronić rośliny, warto stosować insektycyd Inazuma.
– Inazuma działa kontaktowo i systemicznie, przez to ten środek jest bardziej skuteczny w zwalczaniu tych szkodników – stwierdza Jarosław Karski. Dodaje również, że po kilkuletnich doświadczeniach na plantacji pomidora polowego z czystym sumieniem może polecić ten insektycyd każdemu rolnikowi, który zajmuje się tą uprawą.