Ochrona jabłoni przed owocówką jabłkóweczką i zwójkami
01.07.2024
Chłodne dni powoli ustępują ociepleniu. Niestety, wzrost temperatury sprzyja rozwojowi niektórych szkodników jabłoni, w tym owocówki jabłkóweczki. Spodziewane naloty pierwszego pokolenia rozpoczną się na przełomie maja i czerwca. Jak powinna przebiegać ochrona jabłoni przed tym szkodnikiem?
Stan uprawy w dniu oględzin
Justyna Wasiak udała się w dniu 10.05.2023 do miejscowości Cielądz w powiecie rawskim (woj. Łódzkie), aby przeprowadzić lustrację sadu jabłoniowego. Drzewa były w fazie kwitnienia (BBCH 60–69). Nasza specjalistka zauważyła potencjalne zagrożenie ze strony owocówki jabłkóweczki. Ocieplenie sprzyja nalotom tego szkodnika, który jest jednym z najgroźniejszych dla jabłoni. Larwy, które wgryzają się w owoce, odpowiadają za ogromne straty ekonomiczne, ponieważ obniżają jakość otrzymanego plonu.
Ochrona jabłoni przy użyciu dyspenserów feromonowych
Po lustracji Justyna Wasiak zaleciła rozwieszenie zawieszek Isomate CLS. Przemawia za tym kilka przesłanek. Po pierwsze, drzewa nie są jeszcze mocno ulistnione, co bardzo ułatwia aplikację. Po drugie, skuteczność i długotrwałe działanie zwalnia rolnika z wykonywania oprysków insektycydami przeciwko zwójkom czy owocówce jabłkóweczce, a te standardowo powinny być wykonywane kilkukrotnie w trakcie sezonu. Po trzecie, otrzymujemy plon wolny od pozostałości substancji czynnych zwartych w standardowych insektycydach, co jest szczególnie pożądane wśród konsumentów. Jest to metoda ochrony jabłoni całkowicie bezpieczna dla środowiska i owadów pożytecznych.
Isomate CLS działa na zasadzie blokera rozmnażania. Feromony uwalniane przez dyspenser dezorientują samców, w wyniku czego samice składają niezapłodnione jaja. W efekcie larwy nie występują.
Niewątpliwą zaletą jest to, że ochrona jabłoni trwa przez cały sezon, a skuteczność działania jest niezależna od warunków pogodowych.
Sposób aplikacji isomatów
Połowa maja jest optymalnym terminem na rozwieszenie zawieszek Isomate CLS lub Isomate CTT, ponieważ dzięki niewielkiemu ulistnieniu, dostęp do górnych części drzew jest ułatwiony. Dyspensery należy zawieszać co najmniej na 2/3 wysokości rośliny.
Kluczowe jest właściwe rozmieszczenie zawieszek z feromonami. Pamiętajmy, że w miejscach bardziej narażonych na obecność szkodnika, jak chociażby skrajne rzędy sadu, powinno być ich więcej. Rozwieszanie należy rozpocząć od dwóch pierwszych drzew w rzędzie, a następnie kontynuować aplikację równomiernie co 6–7 drzew. Minimalna ilość dyspenserów to 500 szt/ha.
Isomate CLS jest skuteczny zarówno przed owocówką jabłkóweczką, jak i zwójkami. Natomiast w sadach, gdzie występuje duża presja ze strony owocówki jabłkóweczki, a nie stwierdzono obecności zwójek zalecany jest Isomate CTT w takiej samej dawce.