Ochrona sadu przed brunatną zgnilizną drzew pestkowych
01.07.2024
Brunatna zgnilizna drzew pestkowych to groźna choroba często obserwowana na wiśniach, czereśniach, śliwach, morelach oraz brzoskwiniach i nektarynach. Powoduje ona duże straty w plonie nawet w sezonach ubogich w opady deszczu. Dlatego powinniśmy chronić przed nią nasze sady niezależnie od warunków atmosferycznych przeważających w danym roku.
Brunatna zgnilizna drzew pestkowych – poznaj przeciwnika!
Za wywołanie infekcji tą chorobą odpowiadają grzyby z rodzaju Monilinia. Łagodny przebieg pogody, z jakim mamy do czynienia w ostatnich latach, sprzyja przezimowaniu patogenów. Zarodniki konidialne tworzą się na porażonych częściach drzew oraz na owocach (mumiach), które pozostały w sadzie na zimę. Sprawca poraża pędy i owoce, ale zaczyna od kwiatów infekowanych przez zarodniki przenoszone z wiatrem.
Zapobieganie brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych
Prewencyjne działania pozwalające na ograniczenie zagrożenia brunatną zgnilizną drzew pestkowych polegają na skrupulatnym wycinaniu chorych pędów. Nie możemy zapominać także o usuwaniu porażonych owoców zarówno z drzew, jak i z ziemi, albowiem pozostawione w sadzie z pewnością będą źródłem kolejnych infekcji. Wszystkie zainfekowane części roślin należy zutylizować poza sadem.
Za działanie zapobiegawcze śmiało możemy uznać również wszelkie zabiegi insektycydowe. Wynika to z faktu, że szkodniki, uszkadzając owoce podczas żerowania, otwierają drogę patogenom i ułatwiają infekcję.
Jak zwalczać brunatną zgniliznę drzew pestkowych?
Zabieg z użyciem środka grzybobójczego możemy przeprowadzić w danym sezonie zapobiegawczo (na podstawie oceny stanu owoców z poprzedniego sezonu) lub z chwilą wystąpienia pierwszych objawów choroby.
Niezwykle efektywny w walce z brunatną zgnilizną drzew pestkowych jest preparat Botrefin. Środek ten działa wgłębnie i powierzchniowo. Jego wysoka skuteczność to zasługa dwóch, wzajemnie się uzupełniających substancji czynnych o różnych mechanizmach działania. Zawarta w nim kombinacja cyprodynilu i fludioksynilu to sprawdzone narzędzie w walce z chorobami grzybowymi, a forma WG (granul) zapewnia wygodę stosowania środka.