Odchwaszczanie kukurydzy kiszonkowej. Na co zwrócić uwagę?
01.07.2024
Kiszonka z kukurydzy jest jedną z podstawowych pasz objętościowych w żywieniu krów mlecznych i opasów. Stanowi cenne źródło skrobi, a koszt jej wyprodukowania jest niższy, w porównaniu do pasz uzyskanych z innych gatunków. Jednak od siewu nasion do wytworzenia kiszonki rośliny narażone są na szereg czynników niesprzyjających ich wzrostowi. Chwasty są najtrudniejszym do zwalczenia przeciwnikiem, dlatego odchwaszczanie kukurydzy jest niezbędnym elementem uprawy.
Uprawa kukurydzy na kiszonkę – chwasty
Kukurydza na kiszonkę narażona jest na występowanie głównie chwastów dwuliściennych. Dominują wśród nich: bodziszki, komosa biała, szarłat szorstki, rdesty czy fiołki. Chwasty jednoliścienne w kukurydzy to najczęściej chwastnica jednostronna, czy włośnice.
Kukurydza na kiszonkę – herbicyd nalistny czy doglebowy?
Doglebowe odchwaszczanie kukurydzy jest możliwe, gdy gleba o odpowiedniej, niezbrylonej strukturze, jest uwilgotniona. W przeciwnym razie efektywność zabiegu może spadać. Podobnie jak w sytuacji pojawiania się na polu późno wschodzących chwastów ciepłolubnych (np. chwastnica jednostronna). Systematyczne lustracje stanowiska pozwalają z kolei wybrać herbicyd dolistny w zależności od struktury gatunkowej i stopnia zachwaszczenia.
Odchwaszczanie kukurydzy kiszonkowej powschodowo czy przedwschodowo?
Przedwschodowe odchwaszczanie kukurydzy, choć ma wiele zalet, w dużej mierze uzależnione jest od warunków pogodowych i glebowych. Nierównomierne kiełkowanie chwastów spowodowane chłodną aurą, ale też przesuszenie gleby ograniczają skuteczność zabiegu. Powschodowe odchwaszczanie kukurydzy pozwala na precyzyjny dobór herbicydu. A identyfikacja siewek i młodych roślin chwastów nie stanowi dla rolników problemu. Są też one wtedy najbardziej wrażliwe na herbicyd dolistny. Należy jednak też mieć na uwadze wrażliwość odmian kukurydzy na kiszonkę na fitotoksyczne działanie środków chwastobójczych.
Jak dobrać środek na chwasty w kukurydzy na kiszonkę?
Uprawa kukurydzy na kiszonkę bazuje na odmianach budujących znaczną biomasę, o wysokim plonie ziarna i strawności włókna. Rośliny są zazwyczaj obficie ulistnione, cechują się długo zielonymi liśćmi i łodygą – co zapewnia wyższy plon biomasy. Aby jednak wykorzystać potencjał plonowania odmian kukurydzy na kiszonkę i zwalczyć chwasty, czyli największe zagrożenie w uprawie, należy dobrać odpowiedni oprysk dolistny na kukurydzę. Oszacowano, bowiem że fitotoksycznie działające środki mogą obniżyć poziom plonowania nawet o 15%. Właściwy jest zatem wybór produktu, który zredukuje liczbę chwastów i będzie selektywny dla kukurydzy, nie wywoła objawów fitotoksyczności i nie zahamuje wzrostu. Wysokość kukurydzy wraz z efektem stay green mają bowiem decydujący wpływ na wielkość produkcji kiszonki i jej opłacalność.
Skuteczny herbicyd na kukurydzę kiszonkową
Selektywny i skuteczny herbicyd dolistny do aplikacji na odmiany kukurydzy na kiszonkę to Click Premium 400 SC. Środek bazuje na dwóch substancjach czynnych – mezotrion i terbutylazyna – z różnych grup chemicznych i o odmiennych mechanizmach działania. Kondycja kukurydzy pozostaje niezachwiana, wzrost roślin niezaburzony bowiem obie substancje są bezpieczne dla uprawy, a herbicyd działa selektywnie. Odchwaszczanie kukurydzy Click Premium 400 SC w dawce 1,5 l/ha niszczy chwasty, hamując biosyntezę barwników i proces fotosyntezy. Ten kompletny środek na chwasty jest ponadto wygodny i łatwy w użyciu dzięki gotowej mieszaninie obu substancji w formulacji SC. Szerokie okno aplikacji (BBCH 12–18) zapewnia skuteczne zwalczanie większości uciążliwych w kukurydzy gatunków.
Dr inż. Joanna Klepacz-Baniak