Odchwaszczanie kukurydzy w Wielkopolsce
01.07.2024
Nasz przedstawiciel Mariusz Staniek odwiedził plantację kukurydzy niedaleko Krotoszyna w południowej Wielkopolsce. Po przeanalizowaniu składu botanicznego chwastów na polu zalecił odchwaszczanie kukurydzy z wykorzystaniem trzech substancji czynnych.
Powschodowe odchwaszczanie kukurydzy
W minionych latach herbicydowe zabiegi przedwschodowe nie wszędzie dały oczekiwane rezultaty. Stalo się tak ze względu na niską wilgotność gleby w czasie siewów kukurydzy. Dlatego wielu plantatorów kukurydzy decyduje się na odchwaszczenie kukurydzy poprzez zabiegi nalistne.
W takim wypadku, aby utrzymać wysoką efektywność zwalczania chwastów i chronić wysokość plonu, konieczne jest zwrócenie uwagi na dwa terminy. Po pierwsze im szybciej wyeliminujemy konkurencję chwastów, tym lepszy będzie rozwój młodej kukurydzy. Po drugie, zbyt szybko wykonane nalistne odchwaszczanie kukurydzy może nie być efektywne ze względu na rozciągnięte w czasie wschody chwastów.
Kluczowy jest zatem wybór terminu zabiegu herbicydowego, przy ustalaniu którego powinniśmy wziąć pod uwagę oba wspomniane kryteria. Warto też pamiętać, że późne zwalczanie chwastów poza niekorzystnym wpływem na wysokość plonu, jest też trudniejsze.
Co na chwasty w kukurydzy?
Na plantacji odwiedzonej przez naszego specjalistę kukurydza jest w fazie czterech, pięciu liści (BBCH 14-15). Zachwaszczenie jest znaczne, a niepożądane gatunki, jakie znalazły się na tym polu, wymagają użycia rozwiązania herbicydowego o szerokim spektrum.
Dlatego wybór padł na preparat CLICK PREMIUM 400 SC (1,5 l/ha), który w swoim składzie ma dwie sprawdzone substancje czynne: mezotrion i terbutylazynę. Jednak ze względu na obecność perzu konieczny będzie jeszcze dodatek nikosulfuronu.
Odchwaszczanie kukurydzy na tej plantacji powinno być wykonany jak najszybciej, gdyż wiele chwastów jest w zaawansowanych fazach rozwojowych. Z każdym dniem stają się trudniejsze do zwalczenia, a także stanowią ogromną konkurencję dla kukurydzy.