Progi szkodliwości przędziorków? Nowe wartości w sadach wrzecionowych i maszynowo ciętych
01.07.2024
To najwyższy czas na zlustrowanie sadu pod kątem jego zagrożenia ze strony przędziorków. W okresie bezlistnym łatwo zauważyć złoża jaj i ocenić nasilenie populacji tych szkodliwych roztoczy. Czy wiesz gdzie szukać szkodnika i jak określić zasadność zabiegu?
Podjęcie decyzji o zabiegach przeciwko szkodnikom musi być poparte uzasadnieniem. Najczęściej właśnie kierujemy się liczebnością populacji fitofaga i przekroczeniem progu szkodliwości.
Zachodzą zmiany i weźmy to pod uwagę
Progi szkodliwości przędziorków żerujących na drzewach owocowych określono kilkadziesiąt lat temu. Mieliśmy wówczas do czynienia z zupełnie innymi systemami prowadzenia sadu, wielkością i pokrojem drzewa. Wraz ze zmianą formy drzew, a przede wszystkim intensywnością i technologią ich cięcia oraz prowadzeniem jako wrzeciona, także szkodnik zmienił swoje nawyki i zachowanie.
Mniejsze wartości jako nowe progi
Obecnie na drzewie jest coraz mniej grubych gałęzi, na których złoża jaj osiągałyby średnicę w centymetrach. Szkodnik składa je bardziej finezyjnie, pojedynczo na obwodzie krótkopędów, w nawet niewielkich szczelinach kory, czasami także na stosunkowo gładkiej jej powierzchni.
W pełni wegetacji także uległo zmianie zachowanie przędziorków. Kiedyś ich obecność głównie na dolnej stronie liści dzisiaj nie jest już zasadą. Dla niektórych, wrażliwych odmian wartość progowa pięciu osobników ruchomych na liściu jest już dużo za dużą liczbą.
Na jakiej podstawie wyznaczyć obecnie optymalny termin zwalczania?
Więcej o zasadności nowego przeliczenia progów szkodliwości przędziorków można obejrzeć w pierwszym odcinku naszego nowego cyklu „PRZĘDZIORKI W SADACH”, w portalu sadowniczym:
https://sadowniczeabc.pl/progi-szkodliwosci-przedziorkow-w-sadach-nowe-wartosci/