Relacja prosto z pola rzepaku! W jakiej kondycji są rośliny?
01.07.2024
W tym tygodniu, w ramach przeprowadzanych lustracji na terenie gminy Kunice (województwo dolnośląskie), nasz ekspert odwiedził także plantację rzepaku ozimego odmiany Scorpion. Aktualnie rośliny są w stadium intensywnego i szybkiego wzrostu pędu głównego oraz rozgałęzień bocznych. Rozchylając najmłodsze liście, już możemy zaobserwować pąki kwiatowe.
Lustrowana plantacja została założona 30 sierpnia ub. r. W trakcie jesiennej wegetacji zadbano o odpowiednią ochronę roślin – wykonano zabiegi skracające, a także oprysk w celu wyeliminowania obecnych na plantacji chwastów oraz nalatujących mszyc. Dzięki temu rośliny bezpiecznie przezimowały i – pomimo dość chłodnej wiosny – sprawnie wznowiły wegetację. Co doskonale widać na zrobionych w trakcie wizyty zdjęciach!
Przypominamy! Posiadająca najszerszy na rynku zakres szkodników rzepaku ozimego zwalczanych jesienią, Inazuma 130 WG pozwoli Ci nie tylko na zwalczanie mszyc, ale także tantnisia krzyżowiaczka, pchełki rzepakowej, śmietki kapuścianej, mączliki, gnatarza rzepakowca, miniarki kapuścianej, chowacza galasówka oraz rolnic.
Analiza aktualnej sytuacji fitosanitarnej
Na lustrowanej plantacji odnotowano obecność chowaczy łodygowych, jednak ich liczebność nie przekroczyła ustalonego progu ekonomicznej szkodliwości. W takiej sytuacji zaleca się w dalszym ciągu monitorować plantację i w razie potrzeby ponownie zastosować insektycyd Inazuma 130 WG – środek ten może zostać zastosowany dwukrotnie w trakcie sezonu, raz jesienią i raz wiosną. W najbliższym czasie planowane są także wiosenne zabiegi fungicydowo-skracające.
Wiosna to nie tylko chowacze…
Nie zapominajmy także o groźnym szkodniku pąków kwiatowych rzepaku – słodyszku rzepakowym. Ich nalotu na plantację rzepaku możemy spodziewać się w momencie kiedy temperatura powietrza osiągnie 15° C. Osadzone blisko siebie pąki kwiatowe, szczególnie teraz narażone są na uszkodzenia w bardzo krótkim czasie. Dlatego przy zwartym kwiatostanie (BBCH 50–52) zaobserwowanie już 1 chrząszcza na roślinie jest wskazaniem do wykonania zabiegu insektycydowego.
W tym celu rekomendujemy Mospilan 20 SP, który ze względu na działanie układowe zabezpiecza rośliny na dłuższy czas, a tym samym pozwala ograniczyć stale rosnące koszty ochrony roślin. Środek może być stosowany w szerokim zakresie temperatur. Jest on również dobrym wyborem przy przeciwdziałaniu nabywania odporności słodyszka na stosowane zbyt często insektycydy w grupy pyretroidów.
Jak wybrać odpowiedni fungicyd z funkcją regulatora wzrostu?
Planując pierwszy wiosenny zabieg z wykorzystaniem fungicydu o działaniu regulującym pokrój roślin, w pierwszej kolejności należy ocenić aktualną kondycję uprawy. O wyborze odpowiedniego preparatu decyduje nie tylko zakres zwalczanych przez niego chorób, ale również stan systemu korzeniowego rzepaku.
W sytuacji, kiedy jest on nieodpowiednio wykształcony na skutek niekorzystnych warunków pogodowych panujących jesienią, lub widoczne są na nim uszkodzenia powstałe w wyniku żerowania szkodników – np. śmietki kapuścianej, dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie fungicydu, który poza działaniem skracającym sprzyja regeneracji i pobudzeniu rozwoju systemu korzeniowego. Głównymi substancjami czynnymi wykorzystywanymi do regulacji wysokości roślin oraz ich ochrony przed chorobami są triazole – takie jak tebukonazol zawarty w preparacie Toledo Extra 430 SC oraz metkonazol wchodzący w skład produktu Metfin.