Samosiewy rzepaku to uciążliwe chwasty jednoroczne – zarówno jare, jak i ozime. Nasiona samosiewów rzepaku pochodzą przede wszystkim z osypujących się łuszczyn.
Jak rozpoznać samosiewy rzepaku?
Siewka samosiewów rzepaku posiada sercowate liścienie, które zaopatrzone są w nagie ogonki. Z kolei liście są ciemnozielone z błękitnym odcieniem.
Samosiewy rzepaku – okres i miejsce występowania
Samosiewy rzepaku rozwijają się na ściernisku po zbiorach rzepaku.
Samosiewy rzepaku – szkodliwość
Szkodliwość samosiewów rzepaku wiąże się z konkurencją o wodę, składniki pokarmowe i światło z roślinami użytkowymi. Żywotność nasion samosiewów rzepaku, wynosząca nawet do kilku lat, potęguje zagrożenie. Ponadto samosiewy rzepaku są wektorem groźnych chorób i szkodników roślin kapustowatych, a także obniżają zimotrwałość roślin uprawnych.
Samosiewy rzepaku – zapobieganie
Aby zapobiec rozwojowi samosiewów rzepaku, warto przed zbiorem rzepaku ograniczyć osypywanie się nasion poprzez właściwy termin zbioru, siew odmian odpornych na osypywanie, czy też zabieg sklejania łuszczyn. Kiedy nasiona, które mimo to się osypały, zaczynają kiełkować, należy postawić na mechaniczne zwalczanie np. płytką orką.
Samosiewy rzepaku – zwalczanie
Zwalczanie samosiewów rzepaku w uprawach roślin rolniczych jest trudne ze względu na nierównomierne dojrzewanie łuszczyn i kiełkowanie nasion. Oprysk na samosiewy rzepaku jest najskuteczniejszą metodą zwalczania, przy czym musi być wykonany w odpowiednim terminie.
Skuteczne środki na samosiewy rzepaku
Herbicydy na samosiewy rzepaku warto stosować doglebowo. Jednym z herbicydów przedwschodowych jest Tonale, który zawiera aż 3 substancje aktywne, by zwalczyć chwasty z maksymalną skutecznością.
Jakie uprawy atakują samosiewy rzepaku?
Samosiewy rzepaku mogą pojawiać się we wszystkich rejonach upraw zbóż ozimych, a także kukurydzy i rzepaku.
Samosiewy rzepaku – przyczyny rozwoju
Samosiewy rzepaku rosną głównie w wyniku samorozsiewania się nasion podczas zbiorów rzepaku.
Skutki rozwoju samosiewów rzepaku
Samosiewy rzepaku w uprawach prowadzą do spadku wysokości i jakości plonu, a także degradacji gleby.