Szkodniki buraka cukrowego – lustracja i zwalczanie
01.07.2024
Nasz przedstawiciel – Arkadiusz Bujalski – przeprowadził lustracje plantacji buraka cukrowego w fazie BBCH 39 w okolicach miejscowości Bajdyty w powiecie bartoszyckim, w województwie warmińsko-mazurskim. Monitoring dotyczył obecności szkodników. Jakie szkodniki zasiedlają obecnie uprawy buraka i jak powinno wyglądać zwalczanie szkodników buraka cukrowego? Przeczytaj poniższy komunikat.
Jakie szkodniki zagrażają plantacji buraka cukrowego?
W warunkach klimatu Polski uprawy buraka cukrowego zasiedlać może nawet kilkadziesiąt gatunków szkodliwych owadów. Mogą one stanowić poważne zagrożenie zwłaszcza w latach o korzystnym dla nich przebiegu warunków atmosferycznych, które sprzyjać mogą wzrostowi ich liczebności. To może przekładać się na poważne straty wielkościowe i jakościowe plonów. Obecnie na roślinach buraka cukrowego widoczne są pierwsze objawy wskazujące na obecność przędziorka chmielowca w postaci charakterystycznych przebarwień na liściach. Pojawiają się one zwłaszcza na obrzeżach plantacji.
Szkodnik ten żeruje na spodniej stronie liści, a do najważniejszych objawów żerowania przędziorka zalicza się obecność mozaikowatych plam koloru żółtego. Ponadto na spodniej stronie liści zauważyć można gęstą pajęczynę. Wielkość przędziorka chmielowca wynosi od 0,4 do 0,6 mm, stąd też podczas monitoringu plantacji należy posługiwać się lupą lub mikroskopem kieszonkowym.
Zwalczanie szkodników buraka cukrowego – przędziorek chmielowiec
Szkodliwość ze strony przędziorka chmielowca polega na nakłuwaniu oraz wysysaniu tkanek miękiszowych oraz uszkadzaniu blaszek liściowych. W wyniku żerowania liście zasychają i przedwcześnie opadają. Żerujący w buraku cukrowym przędziorek chmielowiec może doprowadzić do zmniejszenia plonowania roślin nawet o 50%. Poza tym może przyczynić się do obniżenia zawartości cukru w korzeniach o ponad 2%. Ważna jest więc szybka reakcja i wykonanie zabiegu akarycydowego, co pozwoli uchronić uprawy przed zniszczeniem.
Zwalczanie szkodników buraka cukrowego, do których zalicza się między innymi przędziorek chmielowiec, wiąże się z zastosowaniem preparatu Ortus 05 SC w dawce 1,5 l/ha. Preparat ten eliminuje wszystkie stadia rozwojowe przędziorka, z wyjątkiem zimowych jaj. W celu poprawy efektywności wykonywanego zabiegu zaleca się zastosowanie adiuwantu Slippa w dawce 100 ml/ha. Zaleca się stosowanie 400 l wody na ha – najlepiej przy użyciu eżektorowych rozpylaczy dwustrumieniowych oraz podwyższonym ciśnieniu roboczym np. 6 barów.