Opis szkodnika – charakterystyka
Mączlik jest niewielkim, białym pluskwiakiem, o długości 1-1,5 mm. Podobnie jak mszyce, mączliki posiadają aparat gębowy kłująco-ssący.
Okres i miejsce występowania
Mączlik pojawia się już na przedwiośniu, wystarczy delikatnie obrócić liść i zajrzeć na jego spodnią stronę lub podczas przejścia przez łan zauważyć wzlatujące białe owady. Na rzepaku ozimym szkodnik rozwija się i żeruje do końca kwietnia–maja. Następnie przelatuje na uprawę rzepaku jarego, gorczycy oraz wczesnych warzyw kapustnych.
Objawy występowania i szkodliwość
Stadami szkodliwymi są osobniki dorosłe, nimfy oraz larwy. Wszystkie te trzy stadia żywią się sokami roślinnymi, powodując zahamowanie wzrostu młodych roślin rzepaku. Ponadto mączliki w trakcie żerowania produkują rosę miodową, która jest doskonałym podłożem do rozwoju chorób grzybowych.
Mączliki – próg szkodliwości
Próg ekonomicznej szkodliwości dla mączlika w uprawach wynosi 2 osobniki na 1 cm2 liścia.
Mączliki – zwalczanie
W związku z tym, że mączlik wyrządza zarówno bezpośrednie, jak i pośrednie szkody, zwalczanie tego szkodnika powinno się rozpocząć jeszcze jesienią. Jedynym obecnie zarejestrowanym środkiem do zwalczania mączlika w rzepaku jest Inazuma 130 WG. Stosuje się ją po wystąpieniu szkodników na młodych roślinach lub zauważeniu pierwszych uszkodzeń, jesienią od fazy 3 liści do fazy 9 i więcej liści w rozecie (BBCH 13–19) w dawce 0,25–0,30 kg/ha.