Opis szkodnika – charakterystyka słodyszka rzepakowego
Słodyszek rzepakowy to chrząszcz z rodziny łyszczynkowatych, jednolicie czarny, długości 2–3 mm, larwy szarożółte, wydłużone.
Okres i miejsce występowania
Słodyszek rzepakowiec jest szkodnikiem występującym na całym terenie Polski. Nalatuje na plantacje rzepaku, gdy temperatura przekroczy 15°C. Samice słodyszka składają jaja do wnętrza pąków, z których wylęgają się larwy. Larwa przepoczwarza się w glebie.
Objawy występowania i szkodliwość
Największe szkody powodują chrząszcze żerujące na zwartych pąkach kwiatowych – niszcząc je. Uszkodzone pąki zaczynają żółknąć, usychają i następnie odpadają, pozostawiając na roślinie jedynie szypułki kwiatowe. Po rozwinięciu się kwiatów słodyszek wyjada tylko pylniki, najczęściej nie powodując uszkodzeń zalążni. W trakcie bardzo licznego nalotu słodyszka oraz braku zastosowania ochrony, szkodnik ten może zniszczyć od 75% do 100% pąków kwiatowych.
Słodyszek rzepakowy – próg szkodliwości
Próg szkodliwości dla słodyszka rzepakowego przy zwartym kwiatostanie wynosi od 1 do 2 chrząszczy na 1 roślinie, natomiast przy luźnym kwiatostanie od 3 do 5 chrząszczy na 1 roślinie.
Słodyszek rzepakowy – czym zwalczać?
W związku z tym, że słodyszek w rzepaku może wyrządzić bardzo duże szkody, należy bezwzględnie zastosować odpowiedni środek, aby skutecznie zwalczyć tego szkodnika. Warto również zadbać o ochronę przeciwko chowaczowi czterozębnemu i brukwiaczkowi, w ten sposób ograniczymy występowanie pierwszego nalotu słodyszka. Do walki ze słodyszkiem stosuje się insektycydy o działaniu głównie kontaktowym i żołądkowym. W ofercie Sumi Agro Poland znajdziemy dwa skuteczne preparaty do ochrony rzepaku przed słodyszkiem. Są to Inazuma 130 WG w dawce 0,16–0,20 kg/ha oraz Mospilan 20 SP w dawce 0,08–0,12 kg/ha.