Warzywa pod osłonami – jak skutecznie chronić rośliny przed przędziorkiem?
01.07.2024
Ze zwalczaniem przędziorków pod osłonami nie należy zwlekać. Każdy dzień opóźnienia w wykonaniu zabiegu chemicznego pozwala im na wyrządzenie coraz to większych szkód w uprawie i zwiększenie liczebności populacji. Jak nie przeoczyć zagrożenia i wykonać zabieg na czas?
Podstawę skutecznej ochrony przed przędziorkami (a także innymi szkodnikami) stanowi regularny monitoring oparty na prawidłowej diagnostyce. Przędziorki są jednymi z najgroźniejszych szkodników występujących w uprawach szklarniowych. Najczęściej spotkać można przędziorka chmielowca. Jest on niewielkim polifagicznym roztoczem. Z warzyw uprawianych pod osłonami uszkadza m.in. pomidora, paprykę, ogórka oraz oberżynę.
Niewielki roztocz o dużej szkodliwości
Ze względu na niewielkie rozmiary dostrzeżenie przędziorka chmielowca gołym okiem jest niemal niemożliwe. Nieco większa samica może osiągnąć do 0,6 mm długości, z kolei mniejszy samiec — 0,26–0,4 mm. Przygotowując się do lustracji najlepiej zaopatrzyć się w dobrą lupę lub binokular polowy. Jeżeli nie mamy jednak przy sobie lupy pomocne okazać się może wykorzystanie telefonu z aparatem — po zrobieniu zdjęcia wystarczy zrobić zbliżenie na interesujący nas element zdjęcia.
Szkodnik żeruje na spodniej stronie liści, wysysając z ich komórek sok. Na powierzchni liści zaobserwować możemy jasne plamy, które z czasem zwiększają swoją powierzchnię. Uszkodzenia mogą pojawiać się również na owocach. W konsekwencji rośliny słabiej się rozwijają i rosną, a tym samym wydają mniejszy plon. Szkodliwość roztocza wynika z jego ogromnej płodności – przez cały rok może wydać on nawet kilkanaście pokoleń.
Prawidłowa diagnostyka
Pierwszych przędziorków należy szukać na roślinach w pobliżu rur grzewczych lub innych ciepłych, dobrze nasłonecznionych miejsc w szklarni. Prawidłowe zdiagnozowanie zagrożenia nie jest łatwe i wymaga pewnego doświadczenia. Niezwykle ważna jest znajomość wyglądu różnych form rozwojowych przędziorka, ponieważ jest on często mylony z pożytecznym dobroczynkiem szklarniowych (Phytoseiulus persimilis). Przędziorków szukać należy przede wszystkim na spodniej stronie liści.
Jak chronić rośliny?
Chronić warzywa pod osłonami możemy zarówno z wykorzystaniem metod biologicznych, jak i chemicznych. Należy jednak pamiętać, aby przerwać ochronę chemiczną minimum 2 tygodnie przed wprowadzeniem organizmów pożytecznych. Wprowadzanie do szklarni naturalnych wrogów szkodników – na przykład dobroczynka szklarniowego (Phytoseiulus persimilis) czy dziubałeczka mączlikowego (Macrolophus caliginosus) zmniejsza ryzyko uodparniania się szkodników na stosowane środki chemiczne.
Do chemicznego zwalczania przędziorków polecamy akarycyd Ortus 05 SC oraz Nissorun Strong 250 SC Zastosowanie mieszaniny obu preparatów pozwoli zwalczyć zarówno stadia ruchome, jak i jaja przędziorka chmielowca. Należy jednak pamiętać o zachowaniu 7-dniowego okresu karencji.