Zabieg na płatek i ochrona przed szkodnikami łuszczynowymi w rzepaku
01.07.2024
Nasz przedstawiciel terenowy – Sławomir Stankiewicz – dokonał 8.05.2023 r. lustracji rzepaku ozimego w województwie lubelskim (Nieledew). Obecnie rzepak znajduje się w fazie opadania płatków kwiatowych (BBCH 63–64), a jego kondycja jest bardzo dobra. Opadanie płatków kwiatowych to jednak newralgiczny etap dla uprawy rzepaku, dlatego zalecane jest wykonanie zabiegu fungicydowego. Wkrótce spodziewać się można także nalotu szkodników łuszczynowych. Jak zaplanować zabieg na płatek i ochronę przed szkodnikami?
Dlaczego zabieg „na płatek” jest tak ważny?
Opadanie płatków kwiatowych jest jasnym sygnałem dla rolnika, że najwyższy czas wykonać ostatni zabieg fungicydem w rzepaku. Opadające płatki są znakomitą pożywką dla patogenów, wywołujących między innymi zgniliznę twardzikową, czy suchą zgniliznę kapustnych. Ponadto w rozwiniętym, mało przewiewnym łanie mikroorganizmy chorobotwórcze mają znakomite warunki rozwoju. Dlatego właśnie wiosenna ochrona rzepaku w tym okresie jest wskazana. Pozwala on na zminimalizowanie strat w plonie poniesionych w wyniku chorób.
Wiosenna ochrona rzepaku – pryszczarek kapustnik i chowacz podobnik
Dużym zagrożeniem na obecnym etapie są również szkodniki łuszczynowe — chowacz podobnik i pryszczarek kapustnik. Pierwszy z nich żeruje na łuszczynach, niszcząc zawiązki nasion. Szkodnik ten wgryzając się do wnętrza łuszczyny, pozostawia charakterystyczne ślady w postaci dziurki. Otwór ten jest w późniejszym czasie wykorzystywany przez muchówkę pryszczarka kapustnika. Owad ten składa jaja do wnętrza łuszczyny, która jest później wypełniona larwami żerującymi na nasionach.
Występowanie obu tych szkodników jest przyczyną sporego spadku plonu rzepaku, dlatego zalecany jest monitoring i wykonanie zabiegu w razie potrzeby.
Skuteczna wiosenna ochrona rzepaku – fungicyd i insektycyd
Rozwiązaniem proponowanym na wiosenną ochronę rzepaku jest zastosowanie fungicydu Grenova w dawce 1 l/ha + insektycydu Mospilan 20 SP w dawce 0,12 kg/ha + biostymulatora Kaishi w dawce 1,5–2 l/ha. Mieszanina zapewni kompleksową wiosenną ochronę rzepaku przed chorobami grzybowymi oraz żerowaniem szkodników. Dodatkowo zastosowanie Kaishi wzmocni roślinę po okresie kwitnienia, kiedy to roślina jest dodatkowo osłabiona.
Niewątpliwą zaletą stosowania Mospilanu 20 SP w tej fazie rozwojowej jest bezpieczeństwo owadów zapylających. Jest to bardzo ważne w przypadku, gdy zabieg ma być wykonany kiedy na rzepaku znajdują się jeszcze kwiaty. Poza tym Mospilan 20 SP cechuje się wysoką elastycznością jeśli chodzi o temperaturę otoczenia. Można stosować go nawet w warunkach obecnych teraz nocnych spadków temperatur.