Zwalcz mączniaka prawdziwego zbóż i traw oraz inne choroby zbóż już jesienią!
01.07.2024
Każdego roku wzrasta jesienna presja chorób występujących w zbożach ozimych. Spowodowane jest to wieloma czynnikami. Najczęstszą przyczyną jest zła agrotechnika i nieprawidłowe zaprawianie, lecz te kwestie jesteśmy w stanie zmienić. Jest jednak jeszcze jeden czynnik, na którego niestety nie mamy wpływu, czyli pogoda.
Mączniak prawdziwy zbóż i traw zagraża już jesienią
Coraz cieplejsze i dłuższe jesienie w ostatnich latach sprzyjają rozwojowi chorób zbóż ozimych. Do najczęstszych z nich możemy zaliczyć mączniaka prawdziwego zbóż i traw. Z badań przeprowadzonych przez Sumi Agro Poland wynika, że w latach 2015–2020 patogen ten występował jesienią średnio w 80% przebadanych próbek (kilkaset prób pobieranych co rok). Mączniak prawdziwy zbóż i traw potrafi spowodować bardzo spore straty w plonie, dochodzące nawet do 40%. Ponadto z ww. badań wynika także, że oprócz mączniaka prawdziwego, w zbożach ozimych jesienią występują również takie choroby jak: septorioza paskowana liści, łamliwość podstawy źdźbła czy rdze.
Dlaczego warto wykonać zabieg fungicydowy w zbożach ozimych jesienią?
Aby zboża ozime prawidłowo przezimowały, należy zadbać o ich kondycję zdrowotną od samego początku. W związku z tym, że początek rozwoju choroby często jest utajony, pierwsze objawy infekcji nie są od razu dla nas widoczne.
Wykonując zabieg fungicydowy jeszcze jesienią, zapewnimy naszym uprawom lepsze przezimowanie, a co za tym idzie prawidłowy rozwój po wznowieniu wegetacji wiosną. Dodatkowo jesienny oprysk fungicydem pozwala opóźnić wykonanie pierwszego zabiegu w terminie T1.
Fungicyd Kendo 50 EW – sprzymierzeniec w jesiennej walce z chorobami zbóż ozimych
W celu skutecznego zwalczenia jesiennych patogenów zbóż ozimych warto postawić na preparat zawierający substancje czynne, na które dotychczas nie wykształciły odporności. Fungicydem, który zawiera taką substancję, jest Kendo 50 EW. Jest to preparat do zwalczania mączniaka prawdziwego zbóż i traw, który pozwala ograniczyć również choroby takie jak: brunatna plamistość liści, rdza brunatna, septorioza liści. Produkt ten można zastosować 2 razy w sezonie wegetacyjnym.
Fungicyd Kendo 50 EW można stosować nawet w niesprzyjających warunkach pogodowych. Utrzymuje się on na roślinie przez okres 6 tygodni. Preparat Kendo 50 EW można stosować zarówno zapobiegawczo w dawce 0,15 l/ha lub interwencyjnie w dawce 0,2-0,3 l/ha, w fazach BBCH 30–59.