Zwalczanie chorób zbóż na Kujawach i Pomorzu
01.07.2024
Nasi przedstawiciele przeprowadzili kolejne lustracje plantacji pszenicy. Choć rośliny na odwiedzonych polach są w tej samej fazie rozwojowej, ich zdrowotność znacząco się różni. Jak zaplanować zwalczanie chorób zbóż i jakie zalecenia wydali nasi specjaliści? Odpowiadamy poniżej.
Infekcje grzybowe pszenicy na Kujawach
Plantację pszenicy zlokalizowaną w powiecie inowrocławskim w województwie kujawsko-pomorskim odwiedził Radosław Zarychta. Nasz przedstawiciel zauważył objawy infekcji mączniakiem prawdziwym, septoriozą paskowaną liści i brunatną plamistością liści. Porażenia mają charakter placowy i w tych miejscach na polu wyraźnie widać spowolnienie rozwoju roślin. Z czego wynika taki stan plantacji?
– Zabieg T1 wykonywany był tuż przed spadkiem temperatur poniżej 10°C. Taki przebieg pogody tuż po zabiegu fungicydowym drastycznie obniżył jego skuteczność – ocenia Radosław Zarychta – Konieczne jest niezwłoczne wykonanie kolejnego zabiegu zabezpieczającego plantację przed rozprzestrzenianiem infekcji DTR, mączniaka i septoriozy.
Pszenica buduje plon głównie liściem flagowym i podflagowym dlatego zwalczanie chorób zbóż na tym etapie ma kluczowe znaczenie dla ostatecznych wyników uprawy. Potrzebny jest zatem skuteczny zabieg fungicydowy.
Rozwiązaniem, jakie zalecił nasz przedstawiciel właścicielowi odwiedzonej plantacji, jest BUSHIDO PAK w dawce: Bushi 200 EC 0,625 l/ha + Kendo 50 EW 0,125 l/ha. Dowodów na trafność tej rekomendacji i skuteczność BUSHIDO PAK dostarczył nam inny przedstawiciel, który ocenił stan plantacji pszenicy na Pomorzu.
Skuteczne zwalczanie chorób zbóż w woj. pomorskim
Rośliny na lustrowanej przez Arkadiusza Bujalskiego plantacji w powiecie puckim w województwie pomorskim są w bardzo dobrej kondycji. Jednak w odróżnieniu od sytuacji opisywanej wyżej, tutaj wykonano już zabieg T2. Rolnik powierzył zwalczanie chorób zbóż właśnie rozwiązaniu BUSHIDO PAK.
Dlatego teraz może ze spokojem planować zabieg chroniący przed chorobami kłosów, który będzie konieczny za około 3 tygodnie. Zapewne konieczne będzie połączenie go z ochroną insektycydową wycelowaną w mszyce i skrzypionki.
– Ochrona kłosa powinna koncentrować się na zwalczaniu fuzariozy kłosa i septoriozy plew – mówi Arkadiusz Bujalski – Jednak nadal groźne mogą być takie choroby jak septorioza paskowana liści, DTR, czy mączniak prawdziwy. Dlatego zwalczanie chorób zbóż w zabiegu T3 także wymaga użycia środków o szerokim spektrum zwalanych patogenów – radzi nasz specjalista.
Dlatego w kolejnym zabiegu zalecił sięgnięcie po jeden z dwóch fungicydów: METFIN w dawce 1,25 l/ha lub TOLEDO EXTRA 430 SC w dawce 0,6 l/ha. To drugie rozwiązanie poza ochroną kłosów, skutecznie zabezpiecza też przed chorobami liści.