Zwalczanie insektów w uprawach jagodowych – podcast #2
01.07.2024
Przeoczenie momentu rozpoczęcia ochrony przed szkodnikami roślin jagodowych, takich jak maliny i truskawki, przynosi ogromne straty ekonomiczne. W efekcie nie dochodzi do zawiązywania owoców, a jeżeli dojdzie do owocowania – owoce te są zdeformowane. Wystąpienie takiej sytuacji eliminuje towar jako konsumpcyjny oraz uniemożliwia uzyskanie odpowiedniego plonu.
Szczególnie groźną grupą szkodników roślin jagodowych są te, które pojawiają się na początku sezonu wegetacyjnego. A również takie, które zwalcza się po kwitnieniu oraz po zbiorach – jak opuchlaki w truskawkach.
Szkodniki występujące na plantacjach maliny i truskawek pod koniec sezonu wegetacyjnego
Szkody powodowane przez szkodniki mogą być całkowite, a bardzo często są ogromne. Głównymi szkodnikami, które obecnie mogą doskwierać nam na plantacjach maliny i truskawki są roztocza – m.in. pordzewiacz malinowy (tak zwany szpeciel) i roztocz truskawkowiec. Kolejną grupą bardzo niebezpiecznych szkodników są zmieniki czy wciornastki. – Spustoszenie na plantacjach w naszym regionie robią opuchlaki i pędraki – potwierdza Adam Borzęcki, specjalista i właściciel firmy BORYNA znajdującej się w powiecie płońskim, w województwie mazowieckim.
Zwalczanie opuchlaków i pędraków
Opuchlaki i pędraki są problematycznymi szkodnikami, ze względu na małą ilość zarejestrowanych preparatów do ich zwalczania. Jak wskazuje ekspert – Jedynym rozwiązaniem jest w dużych dawkach Mospilan i jego jak najbardziej musimy dać po zbiorach, możemy dać. Troszkę mamy rozwiązań takich alternatywnych, czyli jakichś grzybów czy nicieni. Natomiast to wszystko musi być łącznie dane, żeby był jakiś efekt. I ten efekt przy ogromnej presji jest nie zawsze zadowalający.
Jak zwalczać szkodniki w uprawach jagodowych?
Wykonując zabieg doglebowy preparatem Mospilan 20 SP do zwalczenia opuchlaków technika zabiegu nie jest tak istotna, jak dobór odpowiedniej dawki. Stosując insektycyd, liczymy przede wszystkim na jego działanie żołądkowe, kiedy po zjedzeniu rośliny szkodnik ginie.
– Kluczem w walce z tymi szkodnikami jest to, aby te zabiegi wykonać jak najwcześniej – zaznacza specjalista. Z wykonaniem zabiegu nie należy czekać do momentu, kiedy owady wyrządzają wymierne szkody, ponieważ widzimy je zbyt późno – najczęściej w późnym okresie kwitnienia lub zbiorów. W tym czasie ze względu na okres karencji zabieg jest trudniejszy do wykonania oraz mniej efektywny.
Wczesne zabiegi, kiedy tak naprawdę dopiero co możemy spotkać pierwsze osobniki, są znacznie skuteczniejsze. Zwalczanie szkodników na początku sezonu pozwoli zmniejszyć ich presje w dalszym okresie wegetacji.
– Dużo trudniej jest z tymi innymi grupami szkodników, takimi jak zmieniki, wciornastki czy kwieciaki – podkreśla właściciel firmy BORYNA. Są to szkodniki nalotowe i walka z nimi nie może być wykonywana zapobiegawczo. W związku z tym ochronę chemiczną rozpocząć należy w momencie pojawienia tych szkodników w uprawie.
Zwalczanie przędziorków po zbiorach
W celu zwalczania przędziorków po zbiorach pan Adam Borzęcki zaleca zastosować akarycyd Kanemite 150 SC. Preparat ten wykazuje bardzo dużą skuteczność, którą zawdzięcza substancji czynnej – acekwinocyl o zupełnie nowym, unikalnym mechanizmie działania. Skuteczne zwalczanie przędziorków po zbiorze owoców powoduje, że w następnym sezonie ich presja startowa będzie dużo niższa. Zaletą stosowania środków po zbiorach jest brak okresów karencji, które musimy przestrzegać.
Ekspert potwierdza skuteczność i bezpieczeństwo produktu – Taka taktyka na przykład w naszej stacji badawczo-rozwojowej firmy BORYNA sprawdziła się, dlatego że zastosowaliśmy tę taktykę i wysłaliśmy badania na owoce z obecnych zbiorów i nie mamy pozostałości żadnego akarycydu w owocach, nie mamy problemu z przędziorkiem, mamy czyściutko.
Ochrona roślin gwarancją najwyższej jakości owoców
Największy zysk z uprawy przynoszą owoce deserowe najwyższej jakości, dlatego tak ważna jest dbałość o to, aby na plantacjach szkodniki nie wyrządziły żadnych szkód. W malinach zwalczamy mszyce, młode zwójki, pryszczarka, wciornastki, zmieniki, prowadzimy lustracje występowania kistnika i w razie potrzeby wykonujemy zabiegi. Z kolei w truskawkach może również pojawić się zmienik i wciornastek. Nie zapominamy też o opuchlakach, które należy zwalczać po zbiorach. Oczywiście zarówno na plantacji maliny, jak i truskawki, pojawia się problem przędziorka i roztocza.
Do ochrony upraw jagodowych polecamy Mospilan 20 SP, insektycyd o szerokim spektrum działania, który chroni plantację przed wszystkimi najważniejszymi szkodnikami. Preparat działa wgłębnie i systemicznie, a dodatkowo odporny jest na zmywanie przez deszcz. Możemy stosować go również w mieszaninach z innymi produktami (np. z fungicydami). Z akarycydów rekomendujemy produkty takie jak Ortus 05 SC, czy wspomniany wcześniej Kanemite 150 SC.