Zwalczanie mszyc na jabłoni
01.07.2024
Podczas lustracji sadu jabłoniowego w okolicach Warki w województwie mazowieckim, nasza specjalistka Justyna Wasiak stwierdziła intensywny nalot mszyc. Takiego zagrożenia nie można bagatelizować. Dlaczego zwalczanie mszyc na jabłoni jest ważne i jakich użyć środków, dowiesz się z poniższego komunikatu.
Dlaczego mszyce są groźne dla jabłoni?
W odwiedzonym sadzie jabłonie są w fazie BBCH 71. Niestety wzrok przyciągają liczne poskręcane liście. To efekt obecności mszyc. Zwinięte liście nie spełniają swojej podstawowej roli – nie zachodzi w nich fotosynteza. Przez to zagrożony jest prawidłowy rozwój zawiązków.
Niezwalczony szkodnik może doprowadzić do zahamowania wzrostu owoców i ich drobnienia. Dodatkowo obniża ich wartość handlową. Panujące obecnie warunki pogodowe sprzyjają kolejnym nalotom tego szkodnika, dlatego należy spodziewać się wzrostu, i tak już dużej, presji ze strony mszyc.
Zwalczanie mszyc na jabłoni
Środkiem zapewniającym skuteczne zwalczanie mszyc na jabłoni jest MOSPILAN 20 SP w dawce 0,2 kg/ha. Zastosowany w tym czasie, zwalcza również pierwsze motyle owocówki jabłkóweczki.
– MOSPILAN 20 SP jest insektycydem systemicznym. Oznacza to, że substancja czynna krąży w roślinie wraz z sokami komórkowymi – wyjaśnia Justyna Wasiak – Sprawia to, że środek dociera do miejsc trudno dostępnych i działa nawet tam, gdzie nie dotarły krople rozpylone przez opryskiwacz. Na długo zabezpiecza to liście przed rozwojem populacji szkodnika.
Do zabiegu należy dodać także preparat SLIPPA (0,1 l/ha/500 l wody). Jest to adiuwant zmniejszający napięcie powierzchniowe cieczy opryskowej, co przekłada się na dokładniejsze pokrycie roślin i zwiększoną efektywność zabiegu.
Nie tylko zwalczanie mszyc na jabłoni – mączniak
Jak zauważyła nasza specjalistka, w odwiedzonym sadzie mszyce nie są jedynym problemem. Na liściach widać ślady porażenia mączniakiem. Wymaga to podjęcia zdecydowanych działań, gdyż aktualne warunki, a głównie brak opadów, sprzyjają rozwojowi infekcji.
Mączniaka skutecznie zwalczymy preparatem KENDO 50 EW w dawce 0,5 l/ha. Jeżeli zabieg wykonamy jednocześnie z difenokonazolem, dawkę KENDO 50 EW możemy obniżyć do 0,25 l/ha. MOSPILAN 20 SP możemy mieszać z KENDO 50 EW i innymi fungicydami.