Zwalczanie roztocza truskawkowca
01.07.2024
Dr Alicja Maciesiak
Roztocz truskawkowiec występuje na truskawkach uprawianych nie tylko w polu, ale i pod różnego rodzaju osłonami. Ten maleńki roztocz długości 0,2–0,28 mm jest błyszczący, początkowo białawy, potem słomkowo-żółty. Jajo owalne, błyszczące, początkowo przezroczyste, potem mlecznobiałe. Larwa owalna, podobna do roztocza dorosłego. W ostatnich latach obserwuje się wzrost zagrożenia ze strony tego roztocza.
Objawy żerowania roztocza truskawkowca
Żerują wszystkie stadia ruchome roztocza na najmłodszych zwiniętych jeszcze liściach. Uszkodzone liście są małe, pomarszczone, żółtawe, a ogonki liściowe krótkie. Szkodnik ten żeruje także na kwiatach i zawiązkach owoców. Uszkodzone rośliny są skarłowaciałe, owoce są drobne, kwaśne, twarde, słabo dojrzewają, nie mają wartości handlowej. Takie rośliny zawiązują mniej pąków kwiatowych, natomiast plon może zostać zredukowany o 50%, a nawet więcej.
Okres występowania i próg szkodliwości
Roztocz obecny jest na plantacjach truskawek przez cały sezon wegetacji. Samice zaczynają żerować już od połowy kwietnia (zależnie od temperatury), a następnie składają jaja w grupach, na zwiniętych jeszcze liściach. Po kilku lub kilkunastu dniach wylęgają się larwy i rozpoczynają żerowanie. W uprawie polowej występuje 4–5 pokoleń tego szkodnika, a pod osłonami nawet więcej. Najkorzystniejsze warunki dla rozwoju populacji to temperatura 20 °C i duża wilgotność sięgająca 80–90%. Najwyższą liczebność roztocza truskawkowca populacji notuje się w lipcu i sierpniu. Jego obecność można stwierdzić, przeglądając pod binokularem lub dobrą lupą najmłodsze liście, zwłaszcza drobne, pomarszczone, mające krótsze ogonki.
Próg zagrożenia dla tego szkodnika jest bardzo niski. Jeśli przed kwitnieniem stwierdzi się obecność nawet pojedynczych roztoczy, istnieje konieczność ich zwalczania. Po kwitnieniu i w okresie wzrostu owoców próg zagrożenia stanowi 1 osobnik na 1 listek liścia złożonego, a po zbiorze owoców od 1 do 2 osobników.
Jak zwalczać roztocza truskawkowca?
Najważniejsze jest zakładanie plantacji z sadzonek wolnych od roztocza truskawkowca pochodzących z kwalifikowanych plantacji matecznych. Jeśli szkodnik pojawi się na uprawie to oprysk akarycydem powinno się wykonać przed kwitnieniem oraz po zbiorze owoców. Obecnie lista środków zalecanych do jego eliminacji jest bardzo uboga.
Do walki z tym szkodnikiem wykorzystać można Ortus 05 SC (1–1,25 l/ha). Na szkodniki działa kontaktowo i żołądkowo, natomiast na roślinie powierzchniowo. Na truskawce wykazuje krótki okres karencji, który wynosi 7 dni. Środek ten można zastosować łącznie z adiuwantem Slippa w dawkach – Ortus 05 SC 1,0 l/ha + Slippa 0,2 l/ha. Preparat Ortus 05 SC (2 l/ha) zwalcza równocześnie przędziorka chmielowca.
Akarycyd ten na roztocza truskawca nie powinien być stosowany częściej niż jeden raz w sezonie. Plantatorzy najczęściej wykorzystują ten środek wiosną, przed kwitnieniem truskawki. Wówczas po zbiorze owoców powinno się zastosować inne środki. Jeśli nie użyto tego środka wiosną to można zwalczać nim roztocza truskawkowca po zbiorze owoców. Lepsze wyniki uzyskuje się, wykonując dwa zabiegi co 7–10 dni, jednakże wiosną nie ma takiej możliwości. W zwalczaniu roztocza bardzo ważna jest technika opryskiwania, by ciecz robocza dotarła na najmłodsze, zwinięte jeszcze liście truskawki. Zaleca się stosowanie 750–900 l cieczy na 1 ha.