Zwalczanie zachodniej stonki kukurydzianej
01.07.2024
Zachodnia stonka kukurydziana jest jednym z najgroźniejszych szkodników kukurydzy. W lipcu i sierpniu w kukurydzy spotkać można larwy oraz dorosłe formy szkodnika. Nasz przedstawiciel Dominik Łukowiak 24 lipca przeprowadził lustrację kukurydzy na terenie gminy Kamieniec Ząbkowicki w powiecie ząbkowickim na Dolnym Śląsku, która aktualnie znajduje się w fazie BBCH 59, czyli w fazie rozwoju wiechy. Na plantacji obecna jest zachodnia stonka kukurydziana. Jakie zagrożenie może nieść szkodnik dla kukurydzy i jak powinno wyglądać zwalczanie zachodniej stonki kukurydzianej?
Szkodliwość i rozpoznanie zachodniej stonki kukurydzianej
Jak zostało wspomniane wcześniej, stadium szkodliwym zachodniej stonki kukurydzianej są larwy i chrząszcze. Najgroźniejsze są jednak larwy, które uszkadzają system korzeniowy roślin. W wyniku żerowania larw kukurydzy pogorszeniu ulega przepływ wody i składników pokarmowych z gleby, co przyczynia się do zaburzenia wzrostu i rozwoju roślin, które następnie więdną i wylegają. Formy dorosłe zachodniej stonki kukurydzianej straty wyrządzać mogą przede wszystkim w momencie masowego wystąpienia, uszkadzając znamiona i ziarniaki, co prowadzi do spadku wielkości i jakości plonu.
Larwy szkodnika w zależności od stadium rozwojowego mogą mieć różne wymiary – po wykluciu się z jaja osiągają długość ok. 1 mm, natomiast w pełni dojrzałe larwy mogą osiągać długość od 10 do 18 mm. Są koloru biało-kremowego, poza tym posiadają trzy pary odnóży krocznych oraz brązową głowę. Imago zachodniej stonki kukurydzianej osiąga natomiast długość od 4,2 do 6,8 mm i jest barwy od żółtej do jasnozielonej.
Zwalczanie zachodniej stonki kukurydzianej
Zachodnia stonka kukurydziana jest szkodnikiem trudnym do zwalczania, a zwiększająca się z roku na rok powierzchnia kukurydzy oraz uprawa kukurydzy w monokulturze stwarzają korzystne warunki do rozwoju szkodnika. Zwalczanie zachodniej stonki kukurydzianej możliwe jest przy pomocy insektycydu Inazuma 130 WG. Jest to środek owadobójczy w formie gotowej mieszaniny dwóch substancji czynnych – acetamiprydu oraz lambda-cyhalotryny. Przeznaczony jest do zwalczania szkodników o aparacie gębowym gryzącym i ssącym. Zastosowany zgodnie z zaleceniami insektycyd zapewnia długotrwałą ochronę plantacji również w niesprzyjających warunkach. Preparat stosuje się w dawce 0,2 kg/ha.